Afrin’de en hassas dönem; Onbinler Afrin’den ayrıldı, kent merkezi kuşatıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin, Afrin’i işgal eden terör örgütleri PYD-PKK/YPG’ye yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin kent merkezini kuşattığı bildirildi.

20 Ocak’tan bu yana devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nda en hasas döneme girildi.

TSK’nın bölge halkına yaptığı uyarılardan sonra kent merkezini kuşattığı bildirildi.

Reuters haber ajansı Beyrut mahreçli haberinde Guta’dan 12 bin ila 16 bin arasında kişinin yerlerinden edildiğini belirtirken, Afrin’den 48 binden fazla kişinin kentten ayrıldığını ileri sürdü.

BM’den skandal açıklama

Türkiye’ye Afrin’deki askerlerini çekmesi çağrısı yapan Avrupa Parlementosu’ndan sonra, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Guta’da Esed zulüme uğrayanla, Afrin’den ayrılan halkı bir tuttuğu görüldü.

Genel Sekreter Guterres’in, Suriye’de BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2401 sayılı 30 günlük ateşkes kararına uyulması çağrısında bulunduğu bugünkü açıklamasında, Doğu Guta’daki ve Afrin’deki göç etmek zorunda kalanlarla ilgili endişesini dile getirdi.

Genel Sekreter Guterres’in, Suriye rejiminin şiddetinden kaçanların uğradığı zulümle,  terör örgütü mensuplarının Afrin’den temizlenmesini amaçlayan, BM’nin önleyemediği Suriye iç savaşında, bakamadığı sığınmacıları ağırlayan Türkiye’nin, onlara topraklarını kazandırmak için yürüttüğü Afrin’deki barış harekatında, güvenlik amacıyla kentten ayrılmaları sırasındaki güçlüğü bir tuttuğu dikkat çekti. Daha önce de Afrin halkının güvenli bölgeye gitmelerini önleyen terör gruplarını kınayan BM, onları kentteki yerel güçler olarak anmıştı.

Dışişleri AP’ye tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye Afrin’deki askerlerini çekmesi çağrısı yapan Avrupa Parlementosu (AP)  sert tepki gösterdi.

Bakanlık, AP’nin kararına tepkisinde şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Parlamentosu’nun gerçeklerden ne ölçüde kopuk olduğunun yeni bir göstergesidir. Avrupa Parlamentosu bir kez daha objektiflikten uzak ve taraflı bir bakış açısına sahip olduğunu göstermiştir. Harekatın hedefinde Afrin bölgesinde konuşlu PKK-KCK, PYD-YPG ve DEAŞ unsurları bulunmaktadır. Yalnızca Türkiye’nin ulusal güvenliğini değil, Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaya yönelik uluslararası meşruiyete sahip bir harekattır.”

TSK halka ve teröristlere çağrıda bulunmuştu

TSK, Afrin’de hem siviller hem de teröristlere havadan bildiri atmıştı.

TSK’nın Arapça ve Türkçe attığı farklı bildirilerde, sivillere hitaben “Teröristlerin sizi kalkan olarak kullanmasına izin vermeyin. Teröristlerden ve terör mevzilerinden uzak durun. Gitmek isteyenler TSK’nın güvencesi altında olacaktır” denilirken,  teröristlere ise, “Sana uzattığımız ele güven. Teslim ol” çağrısı yapılmıştı.

Bu arada, sivillerin kenti terketmesini engellemek için her yolu deneyen terör örgütünün provokasyon çabalarına ve asılsız iddialarına devam etmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.