Rusya krizi büyüyor: ABD’den Rusya’ya yeni “yaptırım” kararı

– Trump yönetimi, Rusya’ya yeni yaptırımlar kararı aldığını açıkladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Hazine Bakanlığı, 19 Rus vatandaşı kişi ve 5 kuruma karşı yaptırımlar uygulayacağını duyurdu.

İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD, İngiltere’nin Salisbury kentindeki sinir gazı saldırısının arkasında Rusya olduğu belirtilerek, Rusya’nın kınanmasından sonra, Trump yönetimi, siber saldırılar gerekçesiyle Rusya’ya yeni yaptırımlar kararı aldığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı internet sitesinde yayınladığı “kara liste”de, Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten ABD’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü Robert Mueller’in 16 Şubat’taki suçlamasında yer alan kişiler de dahil olmak üzere yeni yaptırımlar kararı aldığını bildirdi.

Karara göre, aralarında, Rus İstihbarat Servisi (FSB), Rus Askeri İstihbarat Servisi (GRU), 2016 Başkanlık seçimleri sırasında Amerikan sosyal medya platformlarında siyasi mesajlar ürettiği belirtilen  “İnternet Araştırma Ajansı”nın (IRA) da dahil olduğu toplam 19 kişi, 5 kurum ve kuruluşa yaptırım uygulanacak.

Yatırım uygulanacaklar arasında, IRA’ya mali destek sağladığı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile derin bağları bulunduğu belirtilen Yevgeniy Viktorovich Prigozhin de bulunuyorç

“Rus siber faaliyetlerine maruz kalıyoruz ve buna karşılık veriyoruz”

Konuya ilişkin Beyaz Saray’da açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Trump yönetiminin ABD seçimlerine müdahale etme girişimleri de dahil olmak üzere Rus siber faaliyetlerine karşı yeni tedbirler aldığını bildirdi.

Açıklamasında,  “ABD yönetimi, başkanlık seçimlerine müdahale girişimleri de dahil Rusların kötü niyetli siber faaliyetlerine, yıkıcı siber saldırılarına ve kritik altyapı birimlerine sızma girişimlerine maruz kalmaktadır ve karşı koyuyoruz.” diyen Mnuchin, Rus hükümet yetkililerini de içeren ilave ve daha kapsamlı yaptırımlar getirilmesinin planları arasında olduğunu belirtti.

Yeni yaptırımlar kararına göre, ABD pek çok Rus kişi ve kuruma karşı yaptırım uygulayacak. Yaptırım uygulanacak kurumlar arasında Rusya’nın güvenlik teşkilatları da bulunuyor.

Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesi iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Mueller önceki ay yaptığı suçlamada, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığı ve yemek sektöründe olması dolayısıyla ‘Putin’in aşçısı’ diye anılan milyarder işadamı Prigozhin’in, iddialarda yer alan ve “trol çiftliği” olarak anılan IRA’yı finanse ettiğini belirtmişti.

Yaptırımların sembolik manası bulunuyor

Yaptırımlara maruz kalan kişilerin ABD’ye seyahat özgürlükleri ortadan kalkarken, listede yer alan kişi ve kurumların ABD’de bankalarındaki hesaplarına el konulacak.

Rusya’ya karşı daha ciddi yaptırımlar üzerine bir çalışma yürüten ABD Hazine Bakanlığı’nın en son yaptırımlar kararı açıklaması, zamanlama açısından, İngiltere’nin Salisbury’deki zehirleme olayından sorumlu tuttuğu Rusya’ya karşı aldığı bir dizi karara paralel, İngiltere’yi destekleyen önemli bir sembolik manası bulunuyor.

BM Güvenlik Konseyi’nde soğuk savaş dönemini hatırlatan Rusya tartışması

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.