Published On: Wed, Mar 14th, 2018

BM Güvenlik Konseyi’nde soğuk savaş dönemini hatırlatan Rusya tartışması

– BM Güvenlik Konseyi (BMGK) İngiltere’nin “acil toplantı” çağrısıyla Rus ajanının İngiltere’de zehirlenmesini görüştü

– Toplantı, Soğuk Savaş dönemini hatırlatacak tartışmalara sahne oldu

– ABD Büyükelçisi Haley, ABD’nin, saldırıdan Rusya’nın “sorumlu” olduğuna inandığını bildirerek, Rusya’nın hesap vermesini istedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)Selçuk Acar – ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) konuşmasında, Kremlin’in “acımasız suç” olarak tanımladığı eylemlerinden “hesap vermek zorunda” olduğunu belirtti. İngiltere’nin eski Rus ajanı Albay Sergei Skripal’in, Rusya tarafından zehirlendiği gerekçesiyle yaptığı “acil toplantı” çağrısıyla yapılan toplantıdaki tartışmalar, Soğuk Savaş dönemini hatırlattı.

İngiltere, eski Rus askeri istihbaratından, çifte ajan Albay Sergei Skripal’in İngiltere’nin Salisbury kentinde zehirlenmesi konusunu BMGK’ne taşıdı.

BMGK üyeleri, İngiltere’nin BM Daimi Temsilciliğinin yaptığı “acil” çağrıyla, mart ayı dönem başkanı Hollanda’nın başkanlığında, Rus ajanın İngiltere’de zehirlenmesi konusunda bir “açık toplantı” düzenledi.

İngiltere’nin “acil” çağrısıyla “kapalı toplantı” talebine rağmen, Rusya’nın itirazı sonucunda oturum, kapalı kapılar ardında yapılmayıp, “açık toplantı” şeklinde gerçekleştirildi.

ABD Büyükelçisi Haley: ABD, Rusya’nın “sorumlu” olduğuna inanıyor

Toplantıda bir konuşma yapan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’ya sert eleştirilerde bulunurken toplantı Soğuk Savaş dönemini hatırlatan tartışmalara sahne oldu.

Haley konuşmasına şunları kaydetti:

“Ruslar son zamanlarda onları çok eleştirdiğimizden şikayetçi. Rus hükümeti düşmanlarını öldürmek için kimyasal silah kullanmayı bırakırsa şayet; ve Rus hükümeti Suriyeli çocukları öldürmek için Suriye müttefikiyle kimyasal silah kullanmasına yardım etmeye son verirse; Ve eğer Rusya, bu sinir gazına ilişkin tüm bilgileri vererek Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile işbirliği yaparsa, onlardan sözetmeyi keserdik. Rusya’yı sürekli eleştirmekten hiç bir zevk almıyoruz ama, Rusya’nın bize bunu yapmamızı (eleştiriyi) sağlayacak nedenler vermemesi gerekir”

Haley, ABD’nin, Rusya’nın İngiltere’deki saldırıdan “sorumlu” olduğuna inandığını belirtiği konuşmasında, “Birleşik Devletler, Birleşik Krallık’taki iki kişiye yönelik askeri düzeyde bir sinir gazı kullanarak yapılan saldırıdan sorumlu olduğuna inanıyor” dedi.

Haley, Kremlin’in “acımasız suç” olarak tanımladığı eylemlerinden “hesap vermek  zorunda” olduğunu belirtti.

Büyükelçi Haley BMGK üyelerini uyarısında ise şunları söyledi:

“Eğer şimdi buna cevap vermek için somut, acil önlemler almazsak, Salisbury kimyasal silahların kullanıldığını gördüğümüz son yer olmayacak.”

İngiltere’den BMGK üyelerine: “Bugün sizden yanımızda olmanızı rica ediyoruz”

BMGK’yı acil toplantıya çağıran İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Jonathan Allen da saldırının “devlet destekli” olduğunu ileri sürdü. Büyükelçi Allen konuşmasında BMGK üyelerine çağrıda bulunarak, “Bugün sizden yanımızda olmanızı rica ediyoruz.” dedi.

Rusya: “Maddi kanıtın sağlanmasını talep ediyoruz”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya suçlamaları reddetti. Büyükelçi Nebenzya, “Rus izinin bulunduğu iddia edilen maddi kanıtın sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Genel Sekreter Guterres’den soruşturma çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de daha önce yaptığı açıklamasında, bir sinir ajanının kullanılmasının “kabul edilemez” olduğunu ve kapsamlı bir soruşturma çağrısında bulunmuştu.

İngiltere Başbakanı May Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi üzerinde Rusya’ya tepki olarak 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da suçlamaları reddederken, “Benzeri Görülmemiş Bir Provokasyon, İngiltere Cepheleşmeyi Seçti” açıklamasında bulunmuştu.

Rusya cevap verdi: “Benzeri görülmemiş bir provokasyon, İngiltere cepheleşmeyi seçti”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>