Published On: Tue, Mar 13th, 2018

Trump’ın görevden aldığı Dışişleri Bakanı Tillerson’ın açıklaması

– Trump’ın görevden aldığı Dışişleri Bakanı Tillerson:

“Suriye’de ve Irak’ta yapılması gereken daha çok şey var. Müttefikler olmadan bunları başaramayız. Gururlu bir Amerikalı olarak sivil hayata döneceğim.”

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) –  ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yaptığı açıklamada, “Suriye’de ve Irak’ta yapılması gereken daha çok şey var. Müttefikler olmadan bunları başaramayız. Gururlu bir Amerikalı olarak sivil hayata döneceğim.” dedi.

Tillerson basına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“ABD Başkanı bugün öğle saatlerinde Air Force One uçağından aradı kendisiyle ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly ile konuştum. Önümüzdeki günlerde sorunsuz bir geçiş döneminin olması son derece önemli”

31 Mart’a kadar görevde

Tillerson ayrıca ilk etapta tüm yetkilerini Bakan Yardımcısı John Sullivan’a devredeceğini ve resmi olarak 31 Mart tarihine kadar görevde kalacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Tillerson veda niteliğindeki basın açıklamasında, Suriye’de ateşkes anlaşması sağlanmasının çok sayıda sivilin hayatının kurtarılmasına neden olduğunu belirterek, “Suriye’de ve Irak’da yapılması gereken daha çok şey var. Müttefikler olmadan bunları başaramayız. Gururlu bir Amerikalı olarak sivil hayata döneceğim.” dedi.

‘Rusya mevcut tavrının sürmesi halinde daha da tecrit edilecek’

ABD’nin Suriye’de DEAŞ’a karşı başarılar elde edildiğini Afganistan’da ilerlemeler kaydedildiğini belirten Bakan Tillerson, Rusya’nın mevcut tavrı ve politikalarına devam etmesi halinde daha da tecrit edileceğini ifade etti.

Tillerson, Rusya’yla ilgili de değerlendirmesinde “Rusya adımlarını atarken Rus halkının ve tüm dünyanın çıkarlarını düşünerek hareket etmek zorunda” dedi.

‘Kuzey Kore baskılar sayesinde masaya getirildi’

Dışişleri Bakanı Tillerson, Kuzey Kore konusunda da ABD’nin ortaklarıyla birlikte bu ülke rejimi üzerindeki baskıların sürdüğünü ve bu sayede de Kuzey Kore’nin masaya getirildiğini bildirdi.

31 Mart tarihi itibariyle de kendisinin sivil hayatına geri döneceğini belirten Tillerson’un konuşması sırasında zaman zaman sesinin titrediği görüldü.

Tillerson, açıklamasının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlamadan salondan ayrıldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>