Trump duvar için Kaliforniya’ya gidiyor

 Başkan Trump, yasa dışı göçmenleri koruduğu için hukuk savaşı açtığı Kaliforniya’ya “Meksika duvarı” için gidiyor

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’daki Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Kaliforniya’ya ilk ziyaretini bugün gerçekleştirecek.

Başkan Trump, yasadışı göçmenlere karşı “korunak eyalet” olduğu için Sacramento’daki ABD Federal Bölge Mahkemesi’nde dava açarak hukuk savaşı başlattığı Kaliforniya gidecek.

Bugün Kaliforniya’nın Meksika ile sınırı olan San Dieogo kentini ziyaret edecek olan Trump, seçim konuşmalarında sıkça dile getirdiği duvarla ilgili incelemelerde bulunacak.

Trump, ABD-Meksika sınırındaki sekiz sınır duvarı prototipini gördükten sonra Los Angeles’ta yapılacak bağış toplantısına katılacak.

Bu arada, Trump’ın duvar projesine ve göçmenlik politikasına karşı çıkan Kaliforniyalılar ve göçmen hakları savunucuları, ziyaret nedeniyle protesto gösterileri düzenlemeyi planlıyorlar.

ABD’nin en büyük nüfusuna sahip eyaleti olan Kaliforniya tek başına dünyanın en büyük 6. ekonomisi olarak biliniyor.

Adalet Bakanı Jeff Sessions, geçen hafta, Demokrat oyların çoğunlukta olduğu yasa dışı göçmenler için “korunak eyalet” konumundaki Kaliforniya’ya dava açmak için  eyaletin başkenti Sacramento’ya gitmişti.

 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.