Published On: Tue, Mar 13th, 2018

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı, CIA Başkanı Pompeo oldu

– Trump, kendisine “moron” diyen Dışişleri Bakanı Tillerson’un yerine, İran’dan, Guantanamo’ya kadar bir çok konuda uyuştuğu CIA Başkanı Pompeo’yu atadı

– ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley Trump’ın kararını ilk kutlayan isimlerden oldu

– CIA Başkan Yardımcısı Gina Haspel ABD’nin ilk kadın CIA direktörü oldu

WASHINGOTN (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Donald Trump tarafından görevden alındı, yerine ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Mike Pompeo’yu atandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un görevine son verdi ve yerineher gün kendisine en gizli istihbarat brifigi veren CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getirdiğini açıkladı.

Trump açıklamasında şunları kaydetti:

“CIA direktörü Mike Pompeo bizim yeni dışişleri bakanımız olacak. Mükemmel bir iş yapacağına inanıyorum. Rex Tillerson’a hizmetleri için teşekkür ederiz. Gina Haspel’de CIA’nın yeni direktörü ve bu göreve seçilmiş ilk kadın olacak. Hepsini tebrik ediyorum.”

İran nükleer anlaşmasına karşı çıkan Pompeo, 15 Temmuz’da skandal tweetin sahibi ve Guantanamo’nun kapanması karşı çıkan bir isim olarak biliniyor.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley ilk kutlayanlardan

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley Trump’ın kararını ilk kutlayanlardan oldu.

Büyükelçi Haley attığı Twitter mesajında, yeni Dışişleri Bakanı Pompeo’yu yeni görevinden dolayı kutladı ve “Başkanın İyi seçimi” ifadesini kullandı.

Kısaca Pompeo

52 Yaşındaki Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri’ne subay yetiştiren West Point’teki Askeri Akademi’den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu. Ardından Harvard Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi mezun olan Pompeo, Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim.

Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’nin devriyesinden sorumlu birlikte görev yapan Pompeo, 2010’da Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne girdi.

Pompeo, Trump gibi İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan isim olarak biliniyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi gün Twitter’da Türkiye’yi “totaliter radikal diktatörlük” olarak tanımlarken, “Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu” ifadelerini de kullanmış, daha sonra bu Tweet’ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Müslüman din adamlarının terör saldırılarında suç ortağı olduklarını ileri süren Pompeo, Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Guantanamo Üssü’nü kapatma planına da karşı çıkıyordu.

İşkenceyi karşı olmayan ve devlete dair gizli belgeleri gazetecilere sızdıran eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden’ın “idam edilmesi gereken bir vatan haini” olarka gören Pompeo 23 Ocak’ta CIA Başkanı olmuştu.

ABD’nin ilk kadın CIA Başkanı, işkenceyi savunmuştu

Pompeo’nun Dışişleri Bakanı olarak atanmasından sonra, CIA Başkan Yardımcısı Gina Haspel ABD’nin ilk kadın CIA Başkanı oldu.

62 yaşındaki Haspel, Pompeo’ya en yakın isim olarak bilinen Haspel, daha önce CIA’in gizli tesislerindeki işkencelerde adı anılmıştı.

1985 yılında CIA bünyesine katılan Gina Haspel Şubat 2017’de CIA Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. biliniyor.

Haspel, CIA Başkan Yardımcılığı görevine getrilmeden önce Tayland’daki CIA hapishanesini yönetiyordu.

Haspel’in ismi, 2002 yılında Tayland’da El Kaideli teröristlere “waterboarding” işkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

Haspel terörle Mücadele alanında bir çok ödüle de sahip.

İstihbarat toplama, analiz, gizli eylem, karşı istihbarat ve dış hizmetler ile ilgili operasyonlarda bulunmaz bir ajan olduğu iddia ediliyordu.

Haspel’ın İran, Tunus, Mısır ve birçok ortadoğu ülkesinde meydana gelen ayaklanmaların arkasındaki isim olduğu iddia ediliyordu…

Trump koltuğa oturduğu 20 Ocak 2017 tarihinden sonra CIA Başkanlığı’na Pompeo’yu getirmişti. Pompeo da kendi ekibini kurarken Haspel’e başkan yardımcılığı görevi vermişti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>