Published On: Mon, Mar 12th, 2018

BM Güvenlik Konseyi Suriye muhalefetini ağırlıyor

– BM Güvenlik Konseyi, bu kez Suriye’yi, normal toplantının ardından,  gayrıresmi “Arria Formülü” toplantısında ele alacak

– Suriye muhalefetinin ağırlanacağı toplantıya, Rusya’nın katılması beklenmiyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri İngiltere, Hollanda, Polonya ve Fransa’nın ev sahipliğinde, BM’de düzenledikleri Arria Formülü toplantısında Suriye muhalefetiyle bir araya gelecek.

BMGK üyeleri, Suriye’de insani yardımın sağlanabilmesi için en az 30 gün boyunca ateşkes sağlanmasını içeren 2401 (2018) sayılı kararın uygulanması için, normal oturumuna ardından bu kez “Arria Formülü” toplantısı düzenleyecek.

Suriye’deki ateşkes konusunda düzenledikleri “acil” toplantılarda katliamları durduramayan BMGK üyeleri, bugün öğleden önce yapacakları ateşkes kararının uygulanmasına ilişkin normal oturumun ardından, üyelerin katılma zorunluğu bulunmayan gayriresmî bir toplantı gerçekleştirecekler.

Kuveyt ve İsveç tarafından sunulan ve 24 Şubat’ta kabul edilen  2401 (2018) sayılı BMGK kararı, Suriye’deki çatışan tarafları, insani yardımın dağıtılmasına ve ağır hasta ve yaralıların tahliyesine imkan vermek için “geciktirmeden” çatışmalara son ara vermeye çağırıyor. Yerleşim yerlerindeki kuşatmaların derhal kaldırılmasını da talep eden BMGK kararı, DEAŞ, El Kaide ve diğer tüm terörist gruplara yönelik askeri operasyonları kapsamıyor.

Bu arada, Rusya’nın önceki inisiyatifi olan “günlük 5 saatlik ateşkes” de Doğu Guta’da ‘nsani yardımların yapılabilmesi için şiddetin durmasını sağlayamadı.

BM Suriye Bölgesel İnsani Yarım Koordinatörü Panos Moumtzis, 4 Mart tarihli açıklamasında, “Çok fazla ihtiyaç duyulan bir geri çekilme yerine, daha fazla savaş, ölüm, açlık ve hastanelerin bombalandığını içeren daha fazla rahatsız edici raporları görmeye devam ediyoruz. Sivillerin toplu şekilde cezalandırılması kabul edilemez.” ifadelerini kullanmıştı.

Genel Sekreter Guterres raporunu üyelere sunacak

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) 5 Mart’ta BMGK’ya sunduğu, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Suriye Kızılayı tarafından BM araçlarıyla yapılacak yardımın Doğu Guta’ya yapılamadığını içeren raporunun ele alınacağı oturumda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres raporla ilgili bir sunuş konuşması yapacak. Genel Sekreter’in, özellikle Şam’da ve Şam’ın kenar mahallesi Doğu Guta’da devam eden hava saldırılarını ve katliamları dile getirmesi bekleniyor.

Doğu Guta’daki insani durumun pazartesi günkü brifingin odak noktası olması beklenirken, Guterres’in Suriye’deki diğer önemli kaygılarının üzerinde duracağı belirtiliyor. İdlib’de devam eden çatışmaların, 385 bin kişinin yerlerinden edilmesine neden olması ve Afrin’de sivillerin tahliyesi de ele alınacak konular arasında bulunuyor.

BMGK, Suriye muhalefetini ağırlıyor

İngiltere, Hollanda, Polonya ve Fransa, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyelerinin de aralarında bulunduğu Suriye muhalefetinin liderlerini BMGK toplantısında ağırlayacak. BMGK’nın bu gayrıresmi toplantıya Rusya’nın katılması beklenmiyor.

Toplantıya katılacak muhalif liderler arasında, 7-12 Mart tarihlerinde BM’de temaslarda bulunan, SMDK eski Başkanı, Suriye Müzakere Komisyonu Üyesi ve Cenevre-2 Konferansı başmüzakerecilerinden  Hadi Al Bahra ile birlikte, SMDK BM Temsilcisi Mariam Jalabi, Suriye Müzakere Komisyonu Firas Al Khalidi ve Suriye Müzakere Komisyonu’ndan Fadwa Ojyli bulunuyor.

BM’deki toplantı dışında, basın mensuplarıyla da görüşecek olan muhalefet liderleri, Suriye’deki insani durumun kötüye gitmesi ve Güvenlik Konseyi üyelerinin inandırıcı bir siyasi süreci nasıl sağlayabilecekleri konusunda düşüncelerini dile getirecekler..

ABD’den Suriye’de askeri operasyon sinyali

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>