Özel bir Türk uçağı İran’da dağlık bölgede düştü; 11 kişi öldü

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL) – Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şarika (Sharjah) şehrinden İstanbul’a uçan özel bir Türk jetinin İran’da düştüğü ve uçakta bulunan 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İran medyası, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şarika kentinden İstanbul’a uçan bir özel jetin İran’ın başkenti Tahran’ın güneyinde düştüğünü duyurdu.

Yolcu ve mürettebatının tamamı kadınlardan oluşan özel jet dağlık bir bölgede düştü

İran Sivil Havacılık Kuruluşu sözcüsü Reza Cafarizadeh’in, Şahrekord kentinin yakınlarında, Tahran’ın yaklaşık 370 kilometre güneyindeki dağlık bir alanda düştüğünü açıkladı.

İran Kızılayı Kurtarma ve Yardım görevlisi Mojtaba Khalidi de yaptığı açıklamada, uçağın Dorkanari, Çaharmahal ve Bahtiyari bölgesinde düştüğünü ve bölgeye 7 arama-kurtarma ekibinin gönderildiğini duyurdu. Khalidi, uçakta 11 ila 20 kişinin olduğunu belirtti.

Bu arada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İran hava sahasında TC-TRB kuyruk numaralı Türk jetinin düştüğüne dair bilgileri teyit ederken, uçakta tamamı bayan, 11 kişi olduğu bildirildi.

11 kişi yaşamını yitirdi

Kazada, Başaran Holding’e ait uçakta Challenger 604 tipi uçakta bulunan 2’si kadın pilot, 1’i hostes, 8’i yolcu 11 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Uçaktaki yolcuların bekarlığa veda partisinden dönen Hüseyin Başaran’ın kızı Mine Başaran ve 7 kız arkadaşı olduğu öğrenildi.

Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotlarından biri olan Melike Kuvvet ile Beril Gebeş’in kullandığı uçakta, hostes olarak da Eda Uslu’nun görev yaptığı bildirildi. Challenger 604 tipi uçaktaki yolcuların ise Başaran Holding’in kızı Mina Başaran’ın yanısıra Liana Hananel, Zeynep Coşkun, Jasmin Baruh, Aslı İzmirli, Ayşe And, Sinem Akay ve Burcu Urfalı oldukları kaydedildi.

Tahran Büyükelçisi Tekin’in açıklaması

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Hakan Tekin uçakta 3’ü mürettebat 8’i yolcu 11 kişinin bulunduğunu doğruladı.

Uçağın düştüğü yerin tespit edildiğini ve ekiplerin kaza bölgesine ulaşmaya çalıştığını belirten Büyükelçi Tekin, uçağın neden düştüğüne yönelik şu anda herhangi bir bilgi bulunmadığını ifade etti.

Nisan ayında dünya evine girecekti

Bekarlığa veda partisi için gittiği BAE’den dönerken içinde bulunduğu uçak İran’da düşen Mina Başaran, Nisan ayında dünya evine girecekti.

Uçağın pilotları

Uçağın pilotlarından biri Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotlarından Melike Kuvvet olduğu ve mecburi hizmetinin ardından özel sektöre geçtiği belirtildi. Bir süredir de Başaran Holding’in uçağında görev yapıyordu.

İkinci Pilot’un da yıllar önce ithalat-ihracat işiyle uğraşırken uçuş okulunu bitirip pilot lisansını alan, Beril Gebeş olduğu açıklandı. Beril Gebeş’nin babası Vecahat Gebeş de Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot olarak görev yapıyor.

Türkiye, İran’da düşen özel uçak için AFAD ekibi gönderdi

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.