New York’ta helikopter nehre düştü, 5 kişi öldü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York kentinde  içinde 5 yolcu ve bir pilotun bulunduğu helikopter Manhattan’ın doğusundaki “Doğu Nehri” (East River) olarak anılan boğaza düştü. Kaza anında 2 kişi hayatını kaybederken, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 3 kişi de daha sonra yaşamını yitirdi.

Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA ) kazayla ilgili yapılan açıklamaya göre, “Eurocopter AS350 helikopteri, Roosevelt Adası’nın kuzey ucundaki Doğu Nehri’ne düştü.” FAA açıklamasında, helikopterin “suya ters” düştüğünü bilgisine yer verdi.

New York İtfaiye Teşkilatı (FDNY) da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, helikopterin yerel saatle 19:00’da nehrin 91’nci sokağın doğu kıyısına yakın bir bölgede düştüğünü kaydetti.

2 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiği kazada, daha sonra ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 3 kişi de hastanede yaşamını yitirdi. Kazadan sağ olarak kurtulan sadece helikopterin pilotu oldu.

Olayla ilgili daha önce açıklama yapan Sahil Güvenlik 5 kişinin New York Polis Teşkilatı (NYPD) ve FDNY dalgıçları tarafından kurtarıldığını ve iki kişinin de olay yerinde hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Polis ve itfaiyeden olay yeri yakınında basın toplantısı

Olay yeri yakınında akşam saatlerinde New York Emniyet Müdürü James P. O’Neill ile birlikte basın toplantısı düzenleyen New York İtfaiye Teşkilatı (FDNY) Müdürü Daniel Nigro da yaptığı açıklamada, pilotun kendi imkanıyla kurtulduğunu ve FDNY botuyla sahile çıkarıldığını ancak kontrol için hastaneye kaldırıldığını belirtmişti. Nigro ayrıca, hastaneye kaldırılanlardan 3’ünün durumunun ağır olduğu açıklamıştı.

Helikopeter, yolcunun çantası yüzünden düşmüş olabilir

NYPD, helikopterin pilotu 33 yaşındaki Richard Vance’nin, kazanın, yolculardan birinin çantasının yakıt ikmal düğmesini kapatmış olması yüzünden meydana gelmiş olabileceğini ifade ettiğini bildirdi.

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.