Published On: Fri, Mar 9th, 2018

Trump’ın tarihi Kuzey Kore hamlesi

– Uluslararası ilişkilerde yüzyıla damgasını vuracak diplomatik hamle: Trump-Kim, ikili görüşme yaparak, tarih yazmaya hazırlanıyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’ye ithal edilecek çelik ve alimünyuma ek gümrük tarifeleri uygulayacağını açıklayarak, bir anlamda “ticari savaş” başlatan ABD Başkanı Donald Trump,  “Little Rocket Man” diye hitap ettiği Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan gelen görüşme davetini kabul etti.

Kim ile görüşeceğini açıklayan Trump, bu kararla, kurulu dünya düzenine karşı gelen, uluslararası ilişkilerde yüzyıla adını yazdıracak, siyasi risk taşıyan cesur ve tarihi bir hamle yaptı.  Trump’ın attığı diplomasi adımının olumlu sonuçlanması halinde, dünyaya ilan ettiği “ticari savaş” rağmen, Kuzey Yarımküre’yi nükleerden arındırılmasına liderlik eden ABD Başkanı olarak, müttefiki Güney Kore ve Japonya’yı mutlu ederken, Nobel Barış Ödülü’ne uzanması çok zor olmayacak.

Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Beyaz Saray’da açıkladı

Bir kaç ay içinde olabileceği belirtilen tarihi görüşme kararı, Washington’u ziyaret eden Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-Yong Beyaz Saray’da yaptığı açıklamayla dünyaya duyurdu.

Chung Beyaz Saray’daki açıklamasında, Başkan Trump’ın kalıcı bir şekilde (Kore Yarımadası’nın) nükleerden arındırılması amacına ulaşmak için mayıs ayı içinde Kim Jong-un ile görüşeceğini söylediğini bildirdi.

Chung açıklamasında, Kuzey Kore lideri Kim’in Trump’a içinde ABD Başkanı ile en kısa sürede görüşme beklentisinin yer aldığı bir mektup gönderdiğini belirtti.

Kış Olimpiyatları’na heyet gönderirken yaptığı açıklamasıyla Güney Kore’ye ve dünyaya zeytin dalı uzatan Kim’in, Trump’a gönderdiği mektupta görüşme davetinde bulunması ve davetin Beyaz Saray’da kabulüyle yüzyıla damgasını vuracak tarihi bir diplomatik hamle yapılmış oldu. Ancak herşeye rağmen Trump alelacele duyurulan bu kararının, kurulu dünya düzenine meydan okuduğu için geri adım veya bir takım şartların öne sürülmesini duyarsak şaşırmamamız gerekir. Bu adımdan ve sonucundan ABD’nin ne aldığını veya alacağını bilmeden yorum yapmak erken görünüyor.

Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması

Chung açıklamasında ayrıca Kuzey Kore’nin bundan sonra herhangi bir nükleer balistik füze denemesi yapmaktan kaçınacağı vaadinde bulunduğunu aktardı.

Meksika ve Kanada dışındaki ülkelerden ABD’ye ithal edilecek çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma da yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını açıklamasından hemen sonra, Kuzey Kore dikatatörünün riskli görüşme teklifini cesurca kabul eden Trump’ın attığı diplomatik hamleden olumlu bir sonuç çıkması durumunda ve ABD’yi sıcak savaşa sokmaması durumunda, Nobel Barış Ödülü’nü kazanması normal bir sonuç olacak. Şunu da belirtmeliyiz ki, Kuzey Yarımküreyi nükleerden arındırma başarısını da ancak elini taşın altına koyabilen, siyasi risk alan cesur bir Amerikan lideri başarabilir.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>