Published On: Fri, Mar 9th, 2018

ABD’yi sarsan trajedi; Eski asker rehin aldığı 3 kadını katletti

– ABD’nin Kaliforniya eyaletinde eski bir asker, Gaziler Evi’ndeki özel askeri rehabilitasyon kliniğinde rehin aldığı 3 kadın görevliyi ödürdü.

– İntihar ettiği belirtilen saldırganın öldürdüğü kadınlardan birinin 7 aylık hamile olduğu bildirildi

SAN FRANCISCO (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Irak ve Afganistan savaşlarına katılan gazilerin bulunduğu ABD’nin en büyük “Gaziler Evi” (Veterans Home) kompleskine girerek buradaki özel rehabilitasyon kliniğinde çalışan 3 kadını rehin alan eski askerin rehineleri öldürüldüğü ve kendisinin de ölü ele geçirildiği bildirildi.

(Fotoğraflar: Linkedin, Facebook, Psycharmor Institute)

Olay, Kaliforniya’nın kuzeyindeki üzüm bağlarıyla ünlü Napa yönetim bölgesine (Napa County) bağlı Yountville kasabasında, 850 asker ve gazinin bulunduğu ABD ordusuna ait ülkenin en büyük “Gaziler Evi” içindeki özel askeri rehabilitasyon kliniğinde meydana geldi.

Travma sonrası stres bozukluğu programını  uygulayan “The Pathway Home” (Pathway Evi) adlı askeri rehabilitasyon kliniğindeki olayda, 36 yaşındaki Albert Wong cuma sabahı elinde tüfekle Gaziler Evi’ne girdi ve Şerif yardımcıyla çatıştı. Daha sonra merkezdeki bir veda partisini basan saldırgan, burada bulunan 3 kadın klinik çalışanını rehin aldı.

Yetkililerin açıklamasına göre, 11 Eylül sonrası dönemdeki Afganistan ve Irak savaşlarından dönen askerlerin sivil hayata dönmeleri konusunda destek sağlayan 3 klinik görevlisi kadını rehin alan saldırgan, gece yarısına kadar süren eylem sonunda saldırganın rehineler öldürdüğü ve kendisinin ölü olarak bulunduğu bildirildi.

Napa County Şerif Bürosu bu konudaki açıklamasında, Gaziler Evi’ndeki silahlı saldırı olayında, komplekste çalışan Christine Loeber (48), Jennifer Golick (42) ve Jennifer Gonzales (29) adlı 3 görevliyi katlettiğini bildirdi.

Bir aile dostu ABD medyasına yaptığı açıklamada, saldırganın öldürdüğü 29 yaşındaki Gonzales’in 7 aylık hamile olduğunu belirtti.

Napa Cunty Şerif Bürosu olayda, 3 kişiyi rehin alan silahlı saldırganın, merkezde daha önce tedavi gören eski bir asker olduğunu kaydetti.

Merkezde gönüllü olarak görev yapan Larry Kamer, olayın meydana geldiği saatlerde yaptığı açıklamada silahlı kişinin cuma günkü personel partisinde odaya girerek partiyi yarıda bıraktığını belirtmişti. Napa bölgesinde görev yapan polis memuru Chris Childs de elinde “yüksek güçte bir tüfek” olan kişinin merkeze girdiğini teşhis ettiklerini bildirirken, bölgeye ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Sonoma County Şerif Bürosu’ndan SWAT ekipleri sevk edilmişti.

Childs, şüphelinin olay yerine giden polislere ateş açtığı ve polisin de ateşe karşılık verdiğini açıklamıştı.

Güvenlik güçleri, 30 kez silah sesi duyulan olay yerinden halka bölgeden uzak durmaları uyarısında bulunarak bölgeyi çembere almıştı.

Kadınlar Günü’nün bir sonrasına denk gelen 3 kadının katledildiği trajik olay,  ulusal çapta ABD medyasında geniş şekilde yer almasıyla, Florida’daki okula düzenlenen saldırıdan sonra, son ayların Amerikalıları en çok sarsan silahlı eylemlerinden biri oldu. Bu da, bireysel silahlanma ve silah kontrolü konularının bir süre daha gündemde kalmasına ve Amerikan Anayasası’nın vatandaşlara silah edinme hürriyeti tanıdığı 2. Maddenin tartışılmasına yol açtı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>