BMGK’dan, Suriye’deki “gecikmesiz ateşkes”in “derhal” uygulanması çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Suriye’de 30 gün “gecikmesiz” insani ateşkes talep eden 2401 (2018) sayılı kararın derhal uygulanması çağrısında bulundu.

BMGK üyeleri, mart ayı Dönem Başkanı ve Hollanda’nın BM Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom başkanlığında 30 günlük gecikmesiz ‘ateşkes’ kararının uygulanmamasının ardından Fransa ve İngiltere’nin yaptığı “acil toplantı” çağrısıyla “kapalı oturum”da bir araya geldi.

Hollanda’nın BM Daimi Temsilcisi van Oosterom, toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın da toplantıya Cenevre’den telekonferans yoluyla bağlandığını ve BMGK üyelerinin Suriye’deki insani durumdan son derece endişe duyduğunu bildirdi. Büyükelçi van Oosterom toplantıda, BMGK’nın 11 gün önce kabul ettiği 30 gün gecikmesiz insani ateşkes talep eden kararının derhal uygulanması çağrısını tekrarladığını ifade etti.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi François Delattre toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, İngiletere ile birlikte, Suriye rejiminin Doğu Guta’da BMGK kararını ihlal eden abluka ve saldırılarının devam etmesi nedeniyle BMGK’yı acil toplantı çağırdıklarını söyledi.

Fransa’nın barışa yönelik önemli bir adım olan BMGK’nın ateşkes kararının tam olarak uygulanmasında kararlı olduğunu belirten Büyükelçi Delattre, toplantıda odaklanacakları konunun 2401 sayılı BMGK tasarısının uygulanması olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Delattre, tasarıda belirtildiği üzere, 30 günlük gecikmesiz ateşkesin “güvenli şekilde insani yardıma erişimin sağlanması, tıbbi tahliyelerin sağlanabilmesi ve terörist grupların bölgeden çıkarılması teklifi”ni ele alacaklarını ifade etti.

Fransız Büyükelçi Delattre ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rus, Türk ve İranlı mevkidaşlarıyla telefonda Suriye’deki durumu görüştüklerini ifade etti.

Bu arada Büyükelçi Delattre, önceki gün Fransa’nın BM Daimi Temsilciliğinde, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı, Suriye Müzakere Komisyonu Üyesi ve Cenevre-2 Konferansı başmüzakerecilerinden Hadi el-Bahra ile bir araya gelmişti.

Kuveyt ile birlikte tasarı taslağının hazırlayan İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog da yaptığı kısa açıklamada, tasarının kabul edildiği günden bu yana 11 gündür, ateşkesin sağlanamadığını ve bu konuda büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını bildirdi. Büyükelçi Skoog açıklamasında ayrıca, tasarının uygulanmasında, Rusya’nın özel bir sorumluluğu olduğunu belirtti.

BMGK, 24 Şubat’ta Suriye’de milyonlarca kişiye insani yardımların ulaştırılmasına ve hasta ya da yaralıların tahliye edilmesinin sağlanması için 30 günlüğüne “gecikmesiz ateşkes” çağrısı içeren 2401 (2018) sayılı kararı oy birliği ile kabul etmişti.

Suriye muhalefeti BM’de

Bu arada, SMDK eski Başkanı, Suriye Müzakere Komisyonu Üyesi’nin de aralarında bulunduğu Suriye muhalefetinin liderleri BM’de görüşmelerde bulunuyor.

7-12 Mart tarihleri arasında BM’de temaslarda bulunacak olan liderler heyetinde, Hadi Al Bahra ile birlikte, SMDK BM Temsilcisi Mariam Jalabi, Suriye Müzakere Komisyonu Firas Al Khalidi ve Suriye Müzakere Komisyonu’ndan Fadwa Ojyli bulunuyor.

BM’deki temasları sırasında basın mensuplarıyla da görüşecek olan muhalefet liderleri, Suriye’deki insani durumun kötüye gitmesi ve Güvenlik Konseyi üyelerinin inandırıcı bir siyasi süreci nasıl sağlayabilecekleri konusunda düşüncelerini dile getirecekler..

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.