Published On: Sun, Mar 4th, 2018

Trump’ın beklenen küresel ekonomik savaşı

Share This
Tags

NEW YORK  – ABD Başkanı Donald Trump, bir yıldan daha fazla bir süre önce yaptığı korumacı politikalara ilişkin açıklamalarını, bu kez Beyaz Saray’da Başkanlık koltuğunda yaparak, küresel bir ticaret savaşının sinyallerini verdi.

Trump yönetiminin, korumacı politikalar çerçevesinde aldığı gümrük vergileri kararının, misillemelere yol açarak, küresel bir ticaret savaşın ilan edilmesi aşamasına ulaştı.

Trump, Avrupa Birliği’nin (AB) vergi kararını uygulamaya alması halinde Avrupalı araçlara vergi uygulayacağı tehdidinde bulundu.

Trump’ın gelecek hafta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük vergileri getirileceğini duyurmasının ardından AB, ABD’den yapılan ihracata karşı önlemler alınacağını açıkladı.

Trump, daha sonra Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yatığı açıklamada şunları kaydetti:

“AB zaten yüksek vergilerini daha da artırmak istiyorsa ve ABD şirketlerinin orada iş yapmasının önüne engel koyuyorsa biz de basit bir şekilde ABD’ye serbestçe gelen arabalarına vergi uygulayacağız. Onlar arabalarımızın orada satmasını imkansız hale getiriyorlar. Büyük ticari dengesizlik.”

Trump ayrıca “aptalca” olarak tanımladığı ticari anlaşma ve politikalardan dolayı ülkesinin ticaret açığının yıllık 800 milyar doları bulduğunu iddia etti.

Trump yaptığı sosyal medya paylaşımında, “İstihdamımız ve zenginliğimiz bizi istismar eden ülkelere gidiyor. Liderlerimizin ne kadar aptal olduğuna gülüyorlar. Ama artık yok.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Trump, seçimden sonra yaptığı açıklamada, Alman otomobil üreticisi şirketleri ABD pazarına gönderdikleri otomobillere yüzde 35 gümrük vergisi uygulamakla tehdidinde bulunmuştu.

Trump, çelik ihtalatında, Türkiye’yi de etkileyen yüze 25 gümürük vergisi açıklamıştı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ithal ettiği çeliğe yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci mevcut seçenekler arasından Türkiye için “kötünün iyisi” olduğunu ve Türkiye’nin ihracatında önemli bir etkilenme öngörmediğini belirtmişti..

ÇİB Başkanı Namık Ekinci Reuters’a yaptığı değerlendirmede şunları kaydetmişti:

“Trump’ın önünde üç seçenek vardı. Birincisi, Türkiye’nin de aralarında olduğu 12 ülkeden çelik ithalatına en az yüzde 53 vergi getirilmesi. İkincisi tüm ülkelere ihracat kotası getirilmesi. Üçüncüsü ile tüm ülkelere yüzde 25 ilave vergi getirilmesi.

İlk seçeneğin hayata geçmiş olması durumunda Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatı durma noktasına gelirdi. Trump’ın kararının Türkiye’nin de aralarında olduğu 12 ülkeyi değil de, tüm ülkeleri kapsaması nedeniyle ‘kötünün iyisi oldu’ diyebiliriz. Bütün ülkeler bu karardan eşit oranda etkileneceği için ABD’ye ihracatımızda bu aşamada önemli bir etkilenme beklemiyorum. Türkiye ihracatına devam edecektir.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>