Published On: Sun, Mar 4th, 2018

“Kırmızı Halı”dan sahneye, 2018 Oscarları

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL)Selçuk Acar – Hispanik yönetmen Guillermo Del Toro’nun “fantastik romantizm” filmi “The Shape of Water” 4 ödül birden kazanarak, 90. Akademi Ödülleri’ne damgasını vurdu. “Kırmızı Halı” bölümünden, ödüllerin verildiği salon ve sahneye kadar, öne çıkan konu, son aylarda Hollywood’u ve ABD’yi sarsan cinsel taciz olaylarına karşı “Times Up” (Zaman Doldu) ve #Metoo (Ben de) haraketinin öncülük ettiği kadın hakları oldu.

ABD’nin Los Angeles kentindeki 90. Oscar Ödülleri gecesinde Hispanik yönetmen Guillermo del Toro  “The Shape of Water” filmiyle “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” Oscarlarının sahibi oldu.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından ilk olarak 1929’da Los Angeles’ta verilmeye başlanan ve bu yıl 90’ıncısı gerçekleştirilen Akademi Ödülleri, Hollywood’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle açıklandı.

Ünlü komedyen Jimmy Kommel’in sunduğu programda ilk Oscar’ı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”deki rolüyle Sam Rockwell aldı.

“The Shape of Water”a 4 ödül

Bir deniz kızına aşık olan hademenin öyküsünü anlatma fikrinden hareket ederek yapılan ve 13 dalda Oscar’a aday olan, bir macera, drama ve fantazi filmi “The Shape of Water” (Suyun Şekli), “En İyi Film” ödülü dahil 4 ödül birden kazandı.

Meksikalı yönetmen Del Toro’ya “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” Oscarını getiren film, “En İyi Film Müziği” ve “En İyi Yapım Tasarımı” ödüllerini de kazandı.

Del Toro’dan köklerine ve ülkesi Meksika’ya vurgu

Bir çok Latin kökenlinin öldül aldığı gecenin önemli iki ödülünü kazanan Meksikalı yönemen Del Toro basın salonundaki konuşmasının bir bölümünü İspanyolca yaptı. Del Toro konuşmasında, “dünya gündemine getirmek zorunda olduğumuz şey, çok önemli” derken, “bu köklerinizi ve ülkenizi onurlandırıyor” ifadesini kullandı. Del Toro ayrıca, “Bundan sonraki ilk durağım bu ikisiyle (ödüller) birlike Meksika’ya geri dönmek, annemi-babamı görmek” dedi.

“En İyi Erkek Oyuncu” Gary Oldman, “En İyi Kadın Oyuncu”Frances McDormand 

Gecede “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü Darkest Hour’daki rolüyle Gary Oldman kazanırken, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmindeki rolüyle Frances McDormand aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) önündeki, BM Güvenlik Konseyi’ni hedef alan, Doğu Guta protestosuna ilham olan “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Missouri Ebbing Dışındaki 3 Reklam Panosu) filmindeki rolüyle ödüle uzanan McDormand, salonu haraketlendiren konuşmasında kadınların güçlendirilmesine vurgu yaptı.

“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında ödülü “I, Tonya”daki rolüyle Allison Janney’in aldığı ödül gecesinde,  “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Şili’den A Fantastic Woman ve “En İyi Belgesel” dalında Icarus Oscar kazandı.

Jordan Peele “En İyi orijinal Senaryo” dalında Ocar kazanırken, ilk kez alan bir Afrika kökenli bir Amerikalı bu dalda ödül kazandı.

“Kostüm Tasarımı” dalında Phantom Thread’ın Oscar’a uzandığı gecede Dankirk, “En İyi Film Kurgusu”, “En İyi Ses Miksajı” ve “En İyi Ses Kurgusu” dallarında olmak üzere 3 ödül kazandı.

Ünlü eski NBA Oyuncusu Kobe Bryant, Oscar kazandı

5 NBA şampiyonluğu bulunan ünlü eski basketbolcu Kobe Bryant’ın hayatını konu alan ve Bryant’ın kendi sesiyle yer aldığı ”Sevgili Basketbol” filmi “En İyi Kısa Animasyon Filmi” dalında Oscar kazandı. Filmde, ünlü animasyon direktörlerinden Glen Keane’in çizimleri ve  ünlü müzisyen John Willams’ın melodileri yer alıyor.

Bryant’ın basketbola olan sevgisine değinen film, eski basketbolcunun NBA’deki 20 yıllık kariyerini de ele alıyor. Byrant ödülü aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmasında, “Basketbol oyuncuları olarak susup top sürmemiz gerekiyor. Ancak bundan biraz daha fazlasını yaptığımız için mutluyum” ifadesini kullanırken, Lebron James’e karşı sert sözler sarfedden tutucu Fox TV sunucusu Laura Ingraham’a göndermede bulundu.

NBA yıldızlarından LeBron James ve Kevin Durant’ın geçen ay ESPN kanalında sosyal adaletsizlik konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef alan açıklamalarından sonra, muhafazakar yayınlarıyla bilinen Fox News’in sunucusu Ingraham, ünlü siyahi basketbolcu James’e ekrandan, “kes sesini, basketbolunu oyna ve siyasete karışma” mesajı göndermişti.

Oscar heykeli espirisiyle cinsel taciz iddialarına gönderme ve Kadın Hakları

Göçmenlik, kadın hakları, cinsiyetçilik ve ırk ayrımcılığı gibi bir çok toplumsal konuda mesajların verildiği gecede Kimmel, sahnedeki Oscar heykeline dönerek yaptığı espiri gecenin en fazla alkışlanan anlarından oldu.

Oscar heykeline hitaben “Bu yıl, sana seslendiklerinde, hemen kaçma. Bize bir dakika ver.” diyen Kimmel “Oscar Hollywood’un en sevilen ve en saygın adamı. Bunun çok iyi bir nedeni var. Ona bak. Ellerini görebileceğiniz yerlerde tutuyor. Asla kaba bir söz söylemiyor. Ve en önemlisi onun cinsel organı yok. O kelimenin tam anlamıyla bir sınırlamış heykel” sözleriyle Hollywood’a damgasını vuran cinsel taciz olaylarına göndermede bulundu.

90 Oscar törenlerinde Hollywood’un ünlü isimlerinin, “Times Up”  ve #MeToo  hareketinin cinsel tacize karşı mesajları, kırmızı halının ana konusunu teşkil etti. #MeToo hareketinin kurucusu Tarana Burke başta olmak üzere bir çok isim kırmızı halıda bu konuyu en fazla gündeme getirenlerden oldu.

Oscar törenlerinde bir çok oyuncu ve yönetmenin göğüsüne cinsel tacize karşı başlatılan “Times Up”  harketinin sembolize eden rozetler takarken, Dünya Kadınlar Günü haftasına denk gelen bu yıl porgramda, “Kırmızı Halı” bölümünden, ödüllerin verildiği salon ve sahneye kadar  en fazla ele alınan konu, Hollywood’u sarsan cinsel taciz olaylarına karşı kadın hakları oldu.

“Yabancı Dilde En İyi Film” ve “En İyi Belgesel” 

Türk yönetmen Fatih Akın’ın yer aldığı “En İyi Dalda Yabancı Film” dalında ödülü Şili’den “A Fantastic Woman” kazandı.

75. Altın Küre Ödül Töreni’nde En İyi Yabancı Film ödülünü kazananan Fatih Akın’ın “In The Fade” (Paramparça) filmi aynı katagoride Oscar’da finale kalma başarısını gösterirken, ödül gecesinde Oscar’a uzanamadı. Akın ödülün sahibi olsaydı, “Oscar kazanan ilk Türk” olacaktı.

“En İyi Belgesel” dalında Oscar adayı seçilen Halep’te Son Adam (Last Men in Aleppo) da ödülsüz dönen filmlerden oldu. Filmin yönetmeni Feras Fayyad, ödüller bölümün öncesinde, kırmızı halıdaki konuşmasında, Trump’ın bazı İslam ülkelerine yönelik vize uygulaması ve göçmen karşıtı politiklarına eleştiren açıklamalarda bulundu.

Gecenin Governors Ball bölümündeki, Türkiye’de de restoranı bulunan ünlü Alman aşçı P…öncülüğünde verilen akşam yemeğinde davetlilere sunulan 50 tabak yemek arasında, Adana şiş kebabı yer aldı.

Alabed Oscar’da sahneye çıkıp “Bir Şeyler İçin Ayağa Kalkın” dedi

Oscar törenlerinde bu yıl, Ekim 2017’de ABD’de Sevgili Dünya isimli kitabı yayınlanan 8 yaşındaki Türk vatandaşı Halepli küçük kız Bana Alabed de yer aldı. Program çerçevesinde, 10 aktivistten oluşan bir grup ve Alabed sahneye çıkarak, Common ve Andra Day ile birlikte  Oscar adayı “Bir Şeyler İçin Ayağa Kalkın” şarkısını söyleyerek, dünyaya cesaret mesajı verdiler. Şarkıyı, ABD’de, silah şiddetinin önlenmesini ve göçmen haklarını savunan gruplar eylemlerinde kullanırken, Los Angeles’taki Kadın Yürüyüşü’nün de resmi marşı haline gelmişti.

2018 Oscar Ödüllerini kazananların tam listesi:

En İyi Film
The Shape of Water

En İyi Yönetmen
Guillermo del Toro (The Shape of Water)

En İyi Erkek Oyuncu
Gary Oldman (Darkest Hour)

En İyi Kadın Oyuncu
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Sam Rockwell
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Allison Janney (I, Tonya)

En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049

En İyi Animasyon Filmi
Coco

En İyi Görüntü Yönetmeni
Blade Runner 2049 (Roger Deakins)

En İyi Özgün Müzik (En İyi Film Müziği)
The Shape of Water

En İyi Özgün Şarkı (En İyi Şarkı)
Remember Me (Coco)

En İyi Belgesel
Icarus

En İyi Kostüm Tasarımı
Phantom Thread

En İyi Yabancı Dilde Film
Fantastic Woman (Şili)

En İyi Özgün Senaryo
Get Out (Jordan Peele)

En İyi Uyarlama Senaryo
Call Me By Your Name (James Ivory)

En İyi Ses Kurgusu
Dunkirk

En İyi Ses Miksajı
Dunkirk

En İyi Kısa Belgesel
Heaven is a Traffic Jam on the 405

En İyi Film Kurgusu
Dunkirk

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film
Sessiz Çocuk (Silent Child)

En İyi Kısa Animasyon
Sevgili Basketbol

En İyi Yapım Tasarımı
The Shape of Water

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
En Karanlık Saat (Darkest Hour)

Oscar gecesinde Kobe Bryant’tan, LeBron James’e “düşünce özgürlüğü” desteği

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>