Trump yönetiminden Ukrayna’ya silah satışı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Trump yönetimi,  Kongre’ye Ukrayna’ya toplam değeri 47 milyon dolarlık silah satmayı planladığını bildirdi.

Beyaz Saray’ın aralık ayında onayladığı ve Dışişleri Bakanlığının da onayının alındığı satış, 210 adet Javelin anti tank füzesi ve 37 adet Javelin fırlatıcıyı içeriyor.

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili üyeleri satışa yeşil ışık yakmalarına rağmen, Kongre genelinde çıkacak onay için en az 30 günlük bir süre gerekiyor.

Füzelerin ABD’nin Ordu stoklarında bulunan Avrupa’da konuşlandırılmış olanlardan verileceği ve bunun da füzelerin Ukrayna ordusuna ulaştırılma sürecini hızlandıracağı belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) perşembe günü yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın önerdiği satışın bölgedeki askeri dengeyi değiştirmeyeceğini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Başkanı Petro Poroşenko silah satışıyla ilgili aralık ayındaki açıklamasında, silahların Ukraynalı asker ve sivillerin korunması için kullanılacağını bildirmişti.

Her iki ülke tarafından uzun süredir beklenen satış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeni nükleer silah açıklamasından sonra geldiği dikkat çekti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.