Published On: Fri, Mar 2nd, 2018

VİDEO: Azeri Türkü gençlerden Kaliforniya senatörlerine unutamayacakları “soykırım” dersi

– Kaliforniya’daki Azerbaycanlı Türkler, eyalet senatosundaki oturumda söz alarak, Hocalı katliamını ve Karabağ’daki zulmü dile getirdiler

– Gençler konuşmalarında, özel oturumu Türkiye karşıtı bir toplantıya çeviren “Ermeni soykırımı”nı destekçisi  senatörlerin yüzüne, gerçekleri tokat gibi vurdular

– “Eğer katliam yapan diktatör rejimden bahsetmemiz gerekirse, bu Karabağ yönetimidir.”

– “Azerbaycan’da 800 bin Azeri’nin Karabağ’dan sürüldüğünü gözlerimle gördüm.”

– “Hocalı’da öldürülen 613 Azeri ile ilgili hiç kimse adalet karşısına çıkarılmadı.”

– “Neden iki taraflı bir konuda sadece bir tarafın isteğine göre haraket ediyorsunuz”

SACRAMENTO (TURKISH JOURNAL) – Kaliforniya’daki Azeri Türkü gençler, eyalet senatosundaki özel oturumda, “Kaliforniya’nın Türkiye ile ticari ilişkilerini durdurması”ndan söz eden “Ermeni soykırımı” destekçisi senatörlerin yüzüne, gerçekleri tokat gibi vurarak, unutamayacakları bir ders verdiler.

Sovyetler Birliği döneminde, 1988 yılının Şubat ayında Sumgayıt şehirde, Ermeniler ile Azeriler arasında yaşanan, 26 Ermeni ve 6 Azeri hayatını kaybettiği Sumgayıt Olaylarının 30. yılı nedeniyle Kaliforniya Senatosu’nda “Ermenistan ve Artsakh Ticaret Anlaşmaları, Sivil Hak Sorunları ve Kaliforniya Üniversitesi Elden Çıkarma ve Bütçe Etkileri” başlık özel bir oturum düzenlendi.

Oturumun konusunun dışına çıkan Ermeni lobisinin desteklediği senatörler, Türkiye’deki demokrasiyi eleştirerek, oturumu  Türkiye karşıtı bir toplantıya çevirdiler. Oturumda, “Kaliforniya’nın Türkiye ile ticari ilişkilerini durdurması”ndan söz eden senatörlere en etkili cevabı söz alan Azeri Türkü gençler verdi.

Soykırım iddialarının destekçisi sentörlerin zor saatleri

ABD’de Türkiye karşıtlığıyla öne çıkan Ermeni lobisinin desteklediği eyalet senatörlerinden Senatör Anthony Portantino’un gündeme getirdiği oturuma bölgede yaşayan Azerbaycanlı Türk gençleri damgasını vurdu.

Oturumda söz alan Türk gençleri, Senatör Anthony’nin yüzüne Türkiye karşıtı soykırım tasarısını gündeme getirdiği için tepkilerini dile getirirken, Portantino’dan Amerikalılar olarak bu konuya “adil ve tarafsız” yaklaşmasını talep etti.

Oturumda gençler, Türk kökenli Kaliforniyalı Amerikan vatandaşı olarak senatörlere gündeme getirdikleri konudan dolayı “utanç” duymaları gerektiğini yüzüne karşı çarpıcı şekilde dile getirdiler.

Bir milyonun üzerinde Ermeni’nin yaşadığı eyalette Ermeni lobisinin büyük paralarla senatörleri kendi yanlarına çekme çabaları ve bu konudaki bir çok çalışmaya rağmen oturuma sadece Ermeni lobisiyle yakın ilişki içindeki Senatör Scott Hawk, Senatör Scott Wickt ve Senatör Anthony Portantino katıldı.

“Desteklediğiniz Ermenistan yönetimi tarafından katledildik”

Toplantıda söz alan genç Senatöre, “Azerbaycan ve Türkiye arasında bir bağ yok. Türkiye’nin bu toplantıda olmasına gerek yok. Eğer katliam yapan diktatör rejimden bahsetmemiz gerekirse, bu Karabağ yönetimidir.” dedi.

Genç daha sonra, Ermeni askerlerin işgali altındaki Karabağ’da yapılan katliama değinirken, “Siz bütün Kaliforniyalıların temsilcisisiniz. Sizler bu soruları sormamanız lazım. Herkes sorabilir ama siz değil. Kaliforniyalı olarak, vatandaş olarak sizlerden büyük bir hayal kırıklığı duyuyoruz. Bizler Azeriyiz, desteklediğiniz Ermenistan yönetimi tarafından katledildik. Untanç duyuyorum.” dedi.

“800 bin Azeri’nin Karabağ’dan sürüldüğünü gözlerimle gördüm”

Oturumda söz alan Kaliforniya’da yaşayan Azerbaycan asıllı Türk genci, “Azerbaycan’da 800 bin Azeri’nin Karabağ’dan sürüldüğünü gözlerimle gördüm. Sumgayıt’ta 26 Ermeni ve 6 Azeri bölgede yaşanan kargaşada hayatını kaybetti. Sorumluların tamamı adalet önünde çıktı. Sorumlulardan biri de bir Ermeni olan Grigoryan’dı.” dedi.

“Hocalı’da öldürülen 613 Azeri ile ilgili hiç kimse adalet karşısına çıkarılmadı”

Genç daha sonra Senatöre “1992’de Hocalı’da öldürülen 613 Azeri ile ilgili hiç kimse adalet önüne çıkarılmadı. Bu oturumda tarafsızca Hocalı katliamı hakkında konuşmak daha doğru olmaz mı?” diye sordu.

Oturumda söz alan diğer genç Adlia ise, Ermenistan’ın Azerilere saldırgan tutumunun 1 milyon Azeri’yi mülteci durumuna getirdiğini belirtti. İnsan haklarının çiğnendiğini ifade eden Adlia,”bu oturumda bulunanların bu Azerilere ne diyeceğini merak ediyorum” dedi.

Yasmin isimli bir başka Azeri Türkü öğrenci ise oturumu yönetenlere “Neden iki taraflı bir konuda sadece bir tarafın isteğine göre haraket ediyorsunuz” diye sordu.

Senatör Portantino Türk gençlerinin tüm sorularının ardından cevap vereceğini söylemesine rağmen, hiçbir soruya cevap vermeden oturumu kapattı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>