Putin’den açıkladı: Erdoğan aracılığıyla Doğu Guta’daki siviller tahliye edildi

NEW YORK – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracılığıyla siviller Doğu Guta’dan tahliye edildi” açıklamasında bulundu.

Suriye’de 7 yıldır devam eden iç savaşta yardıma muhtaç olanlar için başlatılan ateşkes hakkında Rusya Devlet Başkanı Putin açıklamalarda bulundu. Putin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracılığıyla sivillerin epey büyük bir bölümü Doğu Guta’dan tahliye edildi” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Suriye’nin başkenti Şam’ın kırsalındaki Doğu Guta’da her gün yerel saatle 09.00 ile 14.00 saatlerinde uygulanan “ateşkes” de soruldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğu Guta’daki tahliyeler için arabulucu olduğunu söyledi.

Rusya’nın büyük bir sivil grubun Doğu Guta’dan ayrılmasını sağladığını belirten Putin, “Erdoğan devreye girdi, bir grup sivil Doğu Guta’dan ayrıldı” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Doğu Guta’dan sivillerin ne zaman tahliye edildiğiyle ilgili ise zaman ve detay vermedi.

Doğu Guta’da dün yerel saatle sabah 9.00 ile öğleden 14.00 arasında uygulanan “insani mola” sırasında bölgeden hiç bir sivil ayrılmamıştı. Esad rejimi ve muhalifler ateşkese uymama konusunda birbirlerini suçlamıştı.

Putin önceki gün Doğu Guta’da 09.00-14.00 saatleri arasında ateşkes talimatı vermiş ancak Esad rejimi saldırılarına devam etmişti. Rusya ise saldırılardan muhalifleri sorumlu tutarken ABD’ye de “BM kararını uygulayın” çağrısı yapmıştı.

Rejim, Rusya’nın desteği ile Doğu Guta’ya yaptığı saldırıların son bir ayda yoğunlaştırmıştı. Saldırılarda 500 sivil katledilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.