Published On: Wed, Feb 28th, 2018

New York, zorla türbanı çıkarılan 3 Müslüman 180 bin dolar ödeyecek

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York kenti yönetimi (New York Belediye Başkanlığı), polisin zorla türbanını çıkardığı 3 Müslüman kadına toplam 180 bin dolar ödeyecek.

Göçmenlik ve Sivil Haklar Avukatı Tahanie Aboushi

New York Belediye Başkanlığına bağlı olan New York Polis Teşkilatı (NYPD) 3 Müslüman kadının türbanını çıkardığı gerekçesiyle suçlu bulundu.

3 Müslüman kadını temsilen Avukat Tahanie Aboushi’nin NYPD aleyhine açtığı sivil haklar davası sonuçlandı.

New York’taki mahkeme, her bir kadına 60 bin dolar olmak üzere, NYPD’nin suçlu bulunması nedeniyle New York Belediyesinin toplam 180 bin dolar ödemesine karar verdi.

Davaya konu olan olaylardan biri 2012’de Brooklyn’de “G.E.” adlı Müslüman kızın diğer iki kişiyle tartışmasının ardından gözaltına alındığı sırada yaşanırken, G.E. aleyhine açılan ceza davasında hakim takipsizlik kararı vermişti.

G.E.’nin avukatı Tahanie Aboushi, 2015 ve 2016’da yaşanan farklı olaylarda, polisin saçlarını zorla açtığı kadınları da temsil ettiği diğer iki dava birleştirilmişti.

Ödüllü Göçmenlik ve Sivil Hakları Avukatı olan Aboushi, davayla ilgili yaptığı açıklamada “davanın davanın iyi bir emsal teşkil etmesi için elimizden geleni yaptık” dedi. Aboushi davanın “polislere rehberlik etmesi açısından ve dini özgürlüklerin korunması” açısından önemli olduğunu belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>