BM, Afrin’de PYD’nin sivillerin güvenli yerlere gitmesini engellediğini açıkladı

– BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock, Afrin’de terör örgütü PYD/PKK’yi “yerel makamlar” olarak tanımladı ve “yerel makamlar”ın sivillerin daha güvenli yerlere gitmesini engellemeye devam ettiğini bildirdi

BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Feltman:

“Bölgeden başka bir klor gazı saldırısına ilişkin raporlar bile var”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Afrin’de terör örgütü PYD/PKK’nın adını anmadan “yerel makamlar” sivillerin daha güvenli yerlere gitmesini engellediğini bildirdi.

Lowcock, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu toplantısında yaptığı açıklamada, BM’nin kuşatma altındaki bölgelere yardım göndermeye hazır olmasına rağmen 30 günlük insani amaçlı ateşkes öngören 2401 sayılı BMGK tasarısının uygulanmadığını ve ateşkesin sağlanmadığını bildirdi.

İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye’deki son durumla ilgili bilgi verdi.

Konuşmasında Doğu Guta dışındaki böglelerdeki insani duruma da değinen Lowcock, terör örgütü PYD/PKK’yı “yerel yetkililer” olarak anarken, sivillerin daha güvenli yerlere gitmesini engellediklerini kaydetti.

Suriye’de 10 bölgeye erişim izin verilmediğini belirten Lowcock,  “Konvoylarımız, kuşatılmış ve ulaşılması zor olan 10 yere gitmeye hazır. Bunlar Doğu Guta’da 90 bin kişiye yardım sağlayacak 45 kamyonu içeriyor” dedi.

Lowcock bölgedeki durumla ilgili şunları kaydetti:

“Daha çok bombalama. Daha çok savaş. Daha fazla ölüm. Daha çok imha. Kadınların ve çocukların daha fazla sakatlanması. Daha fazla Açıkl. Daha çok sefalet. Daha çok, diğer bir deyişle, aynı şey.”

BMGK kararına rağmen Doğu Guta’daki insani durumda hiçbir iyileşme olmadığını ve tıbbi tahliyelerin gerçekleştirilemediğini ifade enden Lowcock sivillerin bölgeden ayrılamadığını bildirdi.

“Beş saat içinde insani yardım konvoyu göndermek mümkün değil”

Konuşmasında Rusya’nın Doğu Guta’da günde beş saatte insani ateşkes yapmasının yeterli olmadığına değinen Lowcock, “Beş saat içinde insani yardım konvoyu göndermek mümkün değil” dedi.

Lowcock, ateşkese rağmen daha fazla bombardıman, daha fazla ölüm ve yıkımın, daha fazla açlığın yaşandığını vurgularken, “18 Şubat’tan bu yana 580’den fazla insanın Doğu Guta’daki hava ve karar saldırılarında öldürüldü ve 1000’den fazla kişi de yaralandı” dedi.

Lowcock ayrıca, “Aynı zamanda Doğu Guta’dan Şam’a yüzlerce roketin 15 kişinin ölümüne ve 200’ün üzerinde kişinin yaralanmasına neden” olduğunun bildirildiğini aktardı.

“Yerel makamlar (PYD/PKK) sivilleri engelliyor”

Afrin’e deki duruma da değinen Lowcock’un,  “Afrin’de sivil ölümleri ve sivillerin hareketlerini kısıtlayan raporlar alıyoruz” ifadesini kullandığı ve terör örgütü PYD/PKK’yı “yerel makamlar” şeklinde tanımladığı görüldü. Lowcock “yerel makamlar”ın, sivillerin daha güvenli yerlere gitmesini engellemeye devam ettiklerini kaydetti.

Lowcock Afrin’deki duruma ilişkin ise “Türk makamları,  insani erişimi sağlama konusundaki istekliliklerini belirttiler. Yardım konvoylarının Şam’dan geldiğini görmek istiyoruz ancak Suriye tarafında bugüne kadar bu konuda anlaşma sağlanamadı.”  açıklamasını yaptı.

“Başka bir klor gazı saldırısına ilişkin raporlar var”

BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman bölgedeki durum hakkında BMGK toplantısında yaptığı açıklamada, “Bölgeden başka bir klor gazı saldırısına ilişkin raporlar bile var” dedi.

Feltman konuşmasında, BMGK’nın 2401 sayılı 30 günlük insani ateş kararını kastederek,  “İhtiyacımız olan 2401’in uygulanması ve bu olmuyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.