Published On: Tue, Feb 27th, 2018

Zeytin Dalı Harekatı’nı Kanadalılara anlatan Küçükcan: “Kanada, ABD kadar önyargılı değil”

– Zeytin Dalı Harekatı’nı Kanadalılara anlatan Küçükcan:

“Kanada, bilgi beslenmesini ABD üzerinden yapsa da, ABD kadar önyargılı değil”

“Kimse Daesh ile komşu olmak istemezse, biz de PKK gibi bir terör örgütü ile komşu olmak istemiyoruz.”

TORONTO (TURKISH JOURNAL) – AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör örgütü PYD/PKK mensuplarına yönelik Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı harekatını anlatmak üzere bulunduğu Kanada’da yaptığı açıklamada, “Kanada, bilgi beslenmesini ABD üzerinden yapsa da, ABD kadar önyargılı değil” dedi.

Küçükcan, TSK’nın terör örgütü PYD/PKK mensuplarına yönelik Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı harekatını Kanadalılara anlatmak amacıyla TRT World Araştırma Merkezi tarafından Kanada Kraliyet Askeri Enstitüsü’nün  (RCMI) Toronto’daki merkezinde düzenlenen toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

Küçük burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin birden fazla terör örgütü ile mücadele eden tek NATO üyesi olduğunu belirterek, Türkiye’ye bu mücadelesinde müttefiklerin desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıya Küçükcan ile birlikte, TRT El Arabia Genel Yayın Yönetmeni Resul Serdar Ataş ve SETA Washington Direktörü Doç. Dr. Kılıç Buğra Kanat da katılırken, toplantının izleycilerinin büyük bir çoğunluğunu RCMI ve NATO Kanada Derneği üyeleri oluşturdu.

Küçükcan, RCMI’deki toplantının ardından akşam saatlerinde Toronto Başkonsoloslugunda Türk vatandaşları ile bir araya geldi.

Turkish Journal’ın temasları sırasında Afrin konusunda Kanadalılar’dan nasıl bir izlenim aldığı şeklindeki sorusunu cevaplayan Küçükcan şunları kaydetti:

“Kanada, bilgi beslenmesini ABD üzerinden yapsa da, ABD kadar önyargılı değil. Kökleşmiş bir kanaatleri yok, bu çok önemli bir zemin, Afrin operasyonu konusunda katı bir algı oluşmadan oradaki gerçekleri anlatmak, bu konuda çalışmalar yapmak lazım.”

“Kimse Daesh ile komşu olmak istemezse biz de PKK ile komşu olmak istemiyoruz”

Toronto Başkonsolosluğundaki konuşmasında “Türkiye dışındaki Türk diasporası çok güçlü, bizim için bir hazine, ancak bu hazineyi yeterince değerlendirebiliyor muyuz, bunun arayışı içindeyiz.” ifadesini kullanan Küçükcan, Türkiye’nin dünya ile bütünleşmeye çalışan bir ülke olduğunu belirtti. Küçükcan “Avrupa Birliği temaslarımız her şeye rağmen devam ediyor, dünyanın bir parçası olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Küçükcan Türkiye’nin terörle mücadelesine değinirken, “Kimse Daesh ile komşu olmak istemezse biz de PKK gibi bir terör örgütü ile komşu olmak istemiyoruz.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, “Şimdiye kadar Türkiye’de 300 bin Suriyeli çocuk dünyaya geldi, eğer biz mültecilere kapı açmasaydık, belki bu çocukların yaşama şansı olmayacaktı.” diyen Küçükcan, Kanada’daki Türk toplumundan bunları Kanadalılara anlatmasını istedi. Küçükcan, “Sizlerin bunları komşularınıza, tanıdıklarınıza bunları anlatmanız, sosyal medya, twitter, facebook üzerinden bu gerçekleri dile getirmeniz çok önemli.” diye aktardı.

Türkiye mülteciler ve insani yardımlar konusunda dünya lideri 

Türkiye mülteciler ve insani yardımlar konusunda dünya lideri ülkelerin başında geldiğini belirten Küçükcan, “Ancak Afrin operasyonunda Türkiye sivilleri öldürüyor gibi yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.” dedi.

Konuşmasında, Türkiye’nin, Suriye konusunda hep diplomatik çözümden yana olduğunu ifade eden Küçükcan, müttefikleri ile bu konuda girişimler yaptığını ve uluslarası toplum ile haraket etmeye çalıştığını aktardı.

Küçükcan, Türkiye’nin Afrin operasyonu, bölgedeki dengeleri Türkiye lehine değiştirdiğini ve Türkiye içinde, hangi siyasi görüşte olursa olsun, toplumun tüm kesimlerinin desteğini aldığını kaydetti.

Türkiye’nin harekatının Afrin ile sınırlı kalmayacağını belirten Küçükcan, Membiç’e doğru ilerleyeceğini ve hatta gerekirse Fırat’ın doğusuna kadar gidileceğini belirtti.

Bu arada, TRT World Araştırma Merkezi, Afrin harekatıyla ilgili toplantılarına Kanada’nın Başkenti Ottowa da  devam edecek.


Zeytin Dalı Harekatı’nı Kanadalılara anlatmak üzere Toronto’da bulunan AK Parti Adana Milletvekili Prof Dr Talip Küçükcan, Toronto Başkonsolosluğunda Türk vatandaşları ile bir araya geldi.


Zeytin Dalı Harekatı’nı Kanadalılara anlatmak üzere Toronto’da bulunan AK Parti Adana Milletvekili Prof Dr Talip Küçükcan, Toronto Başkonsolosluğunda Türk vatandaşları ile bir araya geldi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>