Published On: Fri, Feb 23rd, 2018

BM Güvenlik Konseyi’nde kritik Suriye oylaması bugün yapılacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesinde yaşanan insani kriz nedeniyle 30 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören tasarıyı bugün oylayacak.

İsveç ve Kuveyt’in hazırladığı taslak metin üzerinde uzlaşma sağlanmadığı için oylamaya sunulamayan Suriye tasarısı bugün New York saatiyle öğleden önce 11:00’da başlayacak oturumda oylanacak. Tasarı üzerinde bazı anlaşmazlıkların devam etmesi nedeniyle oylamanın belirlenen saati geçebileceği tahmin ediliyor.

Büyük bir insani dramın yaşandığı 30 günlük “insani ateşkes” talep edilen tasarının kabul edilmesinden sonra 72 saat içinde yürürlüğe girmesi ve sonraki 48 saatte de insani yardımların ve tıbbi amaçlı tahliyelerin başlatılması öngörülüyor.

Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta, Yermük, Fua ve Kefreya bölgelerine yönelik ablukasını kaldırılarak sivillere “hayatta kalmaları için gerekli olan gıda ve ilaç” yardımının ulaştırılmasını sağlaması talep ediliyor.

5 veto yetkili ülkeden Rusya’nın ve Çin’in veto hakkını kullanmaması halinde ve 15 üyeden toplam 9 evet oyu çıkması halinde tasarı kabul edilecek.

Doğu Guta’da son üç gündür devam eden bombardımanlar nedeniyle büyük bir insani kriz yaşanıyor. Doğu Guta’da pazar gününden bu yana çoğu kadın ve çocuk 400’ün üzerinde sivil yaşamını yitirdi.

“Suriye’de 500 Bin Ölü Var, Ve Hala Eylem Yok, Nasıl Olur Güvenlik Konseyi?”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>