Published On: Thu, Feb 22nd, 2018

“Suriye’de 500 Bin Ölü Var, Ve Hala Eylem Yok, Nasıl Olur Güvenlik Konseyi?”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ablukasında tuttuğu Doğu Guta’daki insanlık krizi, Birleşmiş Milletler’in (BM) önünde turlayan kamyonetlerin üzerindeki “Suriye’de 500 Bin Ölü Var”, “Ve Hala Eylem Yok” ve “Güvenlik Konseyi Nasıl Olur” yazılı ışıklı levhalarla protesto edildi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Doğu Guta’da yaşanan krizinin ele alındığı aldığı toplantının yapıldığı BM Genel Merkezi’nin önünde  “Gutayı Kurtar” (#SaveGouta) adlı protesto eylemi düzenlendi.

Üzerinde ışıklı panolar bulunan kamyonetler, Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki katliam ve yaşanan insani krizi protesto etmek amacıyla 3 saat boyunca BM önündeki caddede ve etrafında turladı.

Oscar adayı “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filminden esinlenere düzenlenen protesto eyleminde, BMGK hedef alınırken, kamyonetlerin üzerindeki ışıklı düz panolarda kırmızı zemin üzerinde harflerle, “Suriye’de 500 Bin Ölü Var”, “Ve Hala Eylem Yok” ve “Güvenlik Konseyi Nasıl Olur” ifadeleri yer aldı.

“30 Günlük Ateşkes” tasarısına Rusya karşı 

Rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta’daki katliamı görüşen BMGK’nın son toplantısından da bir sonuç çıkması beklenmiyor. Bugüne kadar BMGK’daki Suriye tasarılarını 11 kez veto eden Rusya, İsveç ve Kuveyt tarafından sunulan ve Suriye’de bir ay insani ateşkes öngören karar tasarısının getirdiği önlemlerin sahadaki koşullarla orantılı olmadığını gerekçesiyle “gerçekçi” bulmadığı için desteklemeyeceğini açıklamıştı. Rusya’nın üzerinde değişiklikler yapılmasını istediği tasarı üzerinde uzlaşma sağlanamadığı ve Rusya’nın itirazı olduğu için tasarı bugünkü toplantıda oylanamayacak.

İsveç ve Kuveyt tarafından sunulan, Suriye’de 30 günlük “insani ateşkes” talep edilen tasarının kabul edilmesinden sonra 72 saat içinde yürürlüğe girmesi ve sonraki 48 saatte de insani yardımların ve tıbbi amaçlı tahliyelerin başlatılması öngörülüyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>