Published On: Wed, Feb 21st, 2018

ABD Başkanlarının danışmanı Hristiyan Evanjelist vaiz Billy Graham öldü

– ABD Başkanlarının danışmanı, Evanjelist vaiz ve kanaat önderi Billy Graham 99 yaşında hayata veda etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de “Tanrı’nın makineli tüfeği” olarak tanınan ve ABD Başkanlarına dini konularda danışmanlık yapan ünlü Evanjelist Hristiyan vaiz-kanaat önderi Billy Graham vefat etti.

Billy Graham Evanjelist Derneği sözcüsü Jeremy Blume,  99 yaşındaki Evanjelist Hristiyan vaiz ve kanaat önderi Graham’ın Kuzey Carolina’daki evinde vefat ettiğini duyurdu. Kanser ve Parkinson hastalığına yakalanan Graham, 2005 yılında sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrılmıştı.

Graham’ın vefatından hemen sonra, eski başkanlardan Jimmy Carter, George W. Bush ile birlikte görevde bulunan Donald Trump yayınladıkları mesajlarında, Graham’ın vefatından dolayı üzüntülerini dile getirdiler.

Başkanların danışmanı ünlü vaiz Graham 

ABD’de Harry Truman’tan Barack Obama’ya kadar ABD Başkanlarına dini konularda danışmanlık yapan Graham, ABD’de “Tanrı’nın makineli tüfeği” olarak da anılıyordu.

1918’de Kuzey Carolina’da bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelen Billy Graham Güney Baptist Mezhebi’nin üyesiydi.

Yarım yüzyılı aşkın kariyeri boyunca “dini mücadeleci” (haçlı) yönüyle öne çıkan Graham’ın din adamı olarak yıldızı 1949 yılında “Los Angeles Uyanışı”yla başladı.

1949 yılındaki kendi ifadesiyle “Büyük Los Angeles Billy Graham Haçlı Seferi”nde, 350 bin kişiyi toplayan Graham, orada 3 bin inançsızın hayatını Mesih’e adamasına yol açmıştı. ABD’deki çetelere ve dışlanan Afrika kökenlilere “Mesih’i kalbine al ve kurtul” çağrısında bulunmuştu.

1950’lerin başında, “Ekümenik hareket görüşümü genişletti ve Tanrı’nın halkının bütün kiliselerde olduğunu şimdi fark ettim” sözünü sarfeden Graham, 1957’de “Mesih’in müjde’sini vaaz etmek için, herhangi birinin sponsorluğunda her yere gitmeyi planlıyorum” demişti.

ABD Başkanı olan George W. Bush’u alkolizmin pençesinden 1980’li yıllarda kurtaran isim olarak bilinen Billy Graham, ABD’de bugüne kadarki tüm Hristiyan vaizlerden daha fazla vaaz verdi. Stadyumlara on binlerce kişi toplarken, 2002’ye kadar da televizyon ve radyo gibi yayınları da kullanarak iki milyarın üzerinde kişiye ulaşan Graham’ın, arkadaşı eski Başkan Nixon’la birlikte Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığı bulunmasına rağmen tüm partilerin önde gelen isimlerine yakın oldu.

Graham, ABD Kongre Altın Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası dahil olmak üzere birçok onura layık görülmüştü.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>