Published On: Tue, Feb 20th, 2018

Florida’da önde gelen siyasetçileri silah lobisinden para almış

– ABD’de öğrencilerin öldürüldüğü Florida’da siyasetçiler silah lobisinden para almış

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Önceki hafta, silahlı saldırı sonucunda, çoğunluğu öğrencilerden oluşan 17 kişinin hayatını kaybettiği Florida’nın önde gelen politikacılarının Ulusal Tüfek Birliği’nden (NRA) para aldıkları ortaya çıktı.

Florida’da eyaetinde bağlı Parkland’de bulunan Marjory Stoneman Douglas lisesinde okulun eski öğrencisi Nikolas Cruz tarafından yarı otomatik AR-15 tipi tüfekle düzenlenen ve 17 kişi yaşamını yitirmesine yol açan saldırıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Saldırı ülkede bireysel silahlanma ve silah kontrolü konularının öne çıkmasına neden olurken, NRA’nin Floridalı politikacılara para verdiği ortaya çıktı.

NRA’den para alan politikacılar arasında 2016 ABD Başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’deki ön seçime katılan Senatör Marco Rubio da bulunuyor.

NRA’den para kabul eden Floridalı politikacılar ve aldıkları tutar şöyle sıralanıyor: Senatör Marco Rubio 9 bin 900 dolar, Kongre Üyesi Brian Mast 4 bin 950 dolar, Kongre Üyesi Carlos Curbelo, Kongre Üyesi 2 bin 500 dolar, Gus M. Bilirakis 2 bin dolar, Carlos Cubelo 2 bin 500 dolar.

Sorumlu Siyaset Merkezi’nin bir araştırmasına göre NRA’in Cumhuriyetçilere  toplam 55 milyon dolara yakın destek vermiş. NRA’in ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın da 2016 Başkanlık kampanyasına milyonlarca dolar seçim desteği yaptığı belirtilmişti.

ABD Kongresi’ndeki çoğunluğun NRA’nin görüşünü desteklemesi ateşli silahların yasaklanması konusunda ciddi bir adımın atılamamasına neden oluyor.

Öğrencilerden bireysel silahlanmaya karşı eylem

17 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından öğrenciler bireysel silahlanmaya karşı “Yaşamlarımız için yürüyüş” (March For Our Lives) adlı bir kampanya başlattı.

24 Mart’ta Washington’a yürüyeceklerini açıklayan öğrenciler burada ABD’li Kongre üyelerinden silah denetimi konusunda bir an önce harekete geçmelerini isteyecekler.

Katliamdan sağ kurtulan öğrenciler arasında bulunan 18 yaşındaki Emma Gonzalez silah denetimi düzenlemesine karşı çıkan NRA’den bağış alan ABD’li siyasileri sert eleştirilerde bulundu.

Fort Lauderdale’deki mitingde konuşan Gonzalez, ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırı sonrası Twitter’dan yaptığı ‘saldırganın akıl hastası olduğuna yönelik bir çok işaret olduğuna’ ilişkin mesajını eleştirerek,  “Bu sadece bir akıl sağlığı sorunu değil” dedi.

Gonzales şunları kaydetti:

“Eğer Başkan gelip yüzüme, bunun berbat bir trajedi olduğunu, asla yaşanmaması gerektiğini ve bu konuda bir şey yapılamayacağını söylerse, ona NRA’dan ne kadar para aldığını sormak isterim. Biliyor musunuz aslında fark etmez. Çünkü ne kadar para aldığını biliyorum; 30 milyon dolar…”

Obama Kongre’ye takılmıştı

Halkın çoğunluğu “ateşli silahların satışının kontrol edilmesi”nden ve “saldırı silahının yasaklanması”ndan yana olduğu ABD’de, Anayasa’nın 2. maddesinde silah edinme hakkının garanti altına alınıyor. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre yüzünden eski Başkan Barack Obama görevde olduğu dönemde bir çok silahlı saldırı olayına rağmen, ulusal düzeyde yasaklama ve kısıtlama konusunda ciddi bir yasal adım atamamıştı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>