Published On: Mon, Feb 19th, 2018

Rusya ve Suriye’nin tehlikeli hamlesine Ankara’nın cevabı

– Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

“Rejim buraya PKK’yı, YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. YPG’yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini kimse durduramaz”

ANKARA – Şam yönetimine bağlı rejim güçlerinin Afrin’e gireceği iddiasına ilişkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Rejim buraya PKK’yı, YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. YPG’yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini kimse durduramaz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ürdün’de yaptığı açıklamada  Beşşar Esed rejimine bağlı silahlı güçlerinin Türkiye’nin operasyon yaptığı Afrin’e gireceği yönündeki iddialara cevap verdi.

Çavuşoğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Tehdit oluşturan YPG/ PKK örgütünü temizlemek için bu operasyonu başlattık. Dolayısıyla her zaman Suriye’nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü konusunda vurgumuzu yapıyoruz. Ve bu konuda da yine Ürdün ile aynı çizgideyiz. Ve en güçlü destekleyen ülkelerden bir tanesi biziz. Şimdi rejim buraya girer mi girmez mi? Girerse ne için girer? Bu önemli. Eğer rejim buraya PKK’yı YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. Eğer rejim burada YPG’yi korumak için, koruma sağlamak için giriyorsa; bizi, Türkiye’yi ve Türk askerini hiç kimse durduramaz.”

“Bu Afrin için de geçerlidir, Münbiç için de geçerlidir, Fırat’ın doğusu için de geçerlidir. Bu nokta önemlidir. Tehdit oluşturan YPG/PKK örgütünü temizlemek için bu operasyonu başlattık. Dolayısıyla her zaman Suriye’nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü konusunda vurgumuzu yapıyoruz. Ve bu konuda da yine Ürdün ile aynı çizgideyiz. Ve en güçlü destekleyen ülkelerden bir tanesi biziz.”

Tehlikeli hamle

Suriye devlet televizyonu, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yle Şam yönetiminin yaptığı pazarlıklara ilişkin bir son dakika gelişmesini duyurdu. Rejimin resmi haber ajansı SANA da gelişmeyi son dakika olarak geçmişti.

Reuters’a konuşan terör örgütü YPG/PKK’ya yakın kaynaklar, PKK’nın uzantısı SDG’nin Esad rejim güçleri ile anlaştığını, Esed güçlerinin Afrin’e gireceğini iddia etmişti.

İddiaya göre; Esed güçleri, Türkiye’nin Zeytin Dalı harekâtının hedefindeki Afrin’e girecek. Terör örgütü PKK/YPG kaynakları, Şam rejiminin sınır hattı boyunca konuşlanacağını ve iki gün içinde Afrin’e girebileceğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’a yakınlığıyla bilinen Lübnan merkezli Al Masdar News sitesi ise PYD yetkilisi Şeyko Bilo’ya dayandırdığı haberinde, hükümet güçlerinin yarın Afrin’e gireceği iddiasına yer verdi.

Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1641’e ulaştı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1641’e ulaştı.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, Afrin’deki ilerleyişi devam ederken, kontrol altına alınan stratejik nokta sayısı da 72 oldu.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>