Published On: Sun, Feb 18th, 2018

ABD’deki “Cerrahi Dergahı Şeyhi, Tosun Baba” New York’ta defnedildi

– New York’ta vefat eden Tosun Baba’nın cenaze töreni, farklı milletlerden ve ülkelerden birçok insanı bir araya getirdi

– Tosun Baba’nın tabunun üzerine Çanakkale Savaşı gazisi babasından kalma Türk bayrağı örtüldü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de 92 yaşında hayatını kaybeden ressam, “Cerrahi Şeyhi” Tosun Bekir Bayraktaroğlu (Tosun Baba) New York’taki Cerrahi Dergahı’nın bahçesine defnedildi.

Türkiye’den ABD’ye tasavvuf köprüsü kuran ve kamuoyunda “Tosun Baba” olarak bilinen Bayraktaroğlu için New York’taki dergahında kalabalık bir topluluğun katıldığı bir cenaze töreni düzenlendi.

Mithat Cemal Kuntay’ın şiirini “Kolunu Harp Meydanında Bırakmış Bir Askere” diyerek ithaf ettiği Çanakkale Savaşı gazisi Yüzbaşı Tursun Bey’in oğlu olan Bayraktaroğlu’nun tabutunun üzerine, babasından kalma Türk bayrağı örtüldü.

Ağlamak yerine gülen ve entellektüel yüzüyle ABD’de İslamı sevdirerek bir çok Hırıstiyanın İslam’la tanışmasına vesile olan Bayraktaroğlu, kılınan öğle namazını müteakip, kalabalık bir topluluğun katıldığı cenaze töreniyle New York’taki dergahının bahçesine defnedildi. Cenaze törenine katılanların bir çoğunluğunu da Hristiyan iken İslamı seçen Amerikalı müritlerin oluşturduğu görüldü.

Farklı milletlerden ve ülkelerden birçok insanı bir araya getiren cenaze törenine, New York, New Jersey civarında yaşayan kendisini yakından tanıyan kalabalık bir grup ile birlikte, Arjantin’den, Türkiye’den ve ABD’nin bir çok eyaletinden gelen müritleri katıldı.

Cenaze töreninin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Türk Tasavvuf Derneği Başkanı Ömer Tuğrul İnançer,  ”Ben de aşağı yukarı 40 yıllık sevgili ağabeyimi kaybettim. Buradaki hizmetlerinin başlaması merhum Hacı Müzaffer Ozak hazretlerinin teşvikleriyle olmuştur.  1978’den itibaren kendileriyle beraber geldik, burada bir takım fidanlar diktik. O fidanları Tosun Baba çok güzel, budadı, suladı, gübreledi, sevdi, baktı ve o meyveler de bugün, Brezilya’da, Şili’de Arjantin’de, Meksika’da, Kanada’da meyvelerini verdi.” dedi.

Açıklamasında, “Tosun beyin hizmeti vesile olduğu güzellikler anlatmakla bitmez.” diyen İnançer, Tosun Baba için “özellikle sevgi ve hakikatleri yaşamış ve yaşatmış, yaşanmasını talim etmiş bir insan ve çok büyük bir değer.” ifadesini kullandı.

Tosun Bayraktaroğlu kimdir?

1926 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bayraktaroğlu, 1945’te Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra, önce ABD’de Berkeley California Üniversitesi’nde iki yıl mimarlık okuyup ardından Londra’da Courtauld Enstitüsü’nde sanat tarihi eğitimi aldı.

Bayraktaroğlu, Londra’dayken okul arkadaşı Can Yücel, Bülent ve Rahşan Ecevit’le aynı evi paylaştı.

Bir dönem Paris’te Bernard Leger ve André Lhote’ün atölyelerinde resim eğitimi alan Bayraktaroğlu, ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nden mezun oldu.

1961’den itibaren New Jersey’deki Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde 30 yıl resim, heykel ve sanat tarihi dersleri veren Bayraktaroğlu, 10 yıl kadar Fas’ta ticaretle uğraştı.

Bu süre içerisinde 1956’da Fas’ın bağımsızlığını kazanmasındaki hizmetlerinden dolayı zamanın Başbakanı Adnan Menderes tarafından Kazablanka’ya T.C. Fahri Konsolosu tayin edildi.

50’li yıllarda Avrupa’da ve ABD’de birçok sergi açtı açan Bayraktaroğlu’nun eserleri birçok üniversitenin koleksiyonlarına girdi.

1965’te Guggenheim Fellowship’ini kazanırken, 60’ların sonu, 70’lerin başında New York Riverside Müzesi’nde açtığı sergi ve yaptığı “şok edici” eserleri ile İngilizce “Shock Art” adını verilen yeni stilin öncüsü ilan etti.

1974’te tanıştığı Şeyh Muzaffer Ozak’ın tesiri ile o tarihten itibaren kendisini tamamiyle İslamiyet ve tasavvuf ilmine vakfetti.

Bayraktaroğlu, 1940’larda Türkçe yazdığı iki şiir kitabına ilaveten sanat tarihi konularında birçok makalesi, radyo ve televizyon konuşmalarıyla birlikte, tasavvufa dair İngilizce’ye çevirdiği ve tefsir ettiği eserler oldu.

Bu eserler şöyle sıralanıyor: “The Way of the Sufi Chivalry”,”Inspirations on the Path of Blame”,”Secret of Secrets”,”Divine Governance of Human Kingdom”, “The Tree of Being”, “The Name and the Named”, “The Shape of Light ve The Path of Muhammad by Imam Birgi.”

Cenaze töreninden videolar:

https://www.periscope.tv/turkishjournal/1kvJpWYZrRMGE

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>