Meksika’da 7.2 şiddetinde deprem oldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) –  Meksika’nın güney batı kıyılarındaki Santiago Ixtayutla yakınlarında 7.2 şiddetinde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), depremin merkez üssünün, Pasifik kıyılarında, ülkenin güneybatı kesimindeki  Oaxaca eyaletinin Santiago Ixtayutla kasabası yakınlarında ve yaklaşık yerin 24 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı.

Deprem nedeniyle halk panik içerisinde evlerini terk ederek sokağa çıkarken, Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, deprem nedeniyle Ulusal Sivil Koruma sisteminin harakete geçirildiğini açıkladı.

Mexico City Yönetimi sosyal medya üzerinden depremle ilgili yaptığı açıklamada, “Evinize dönmeden önce herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmeniz, gaz hatlarını kapatmanız ve enerji kaynaklarını kesmeniz önemlidir” uyarısında bulundu.

Pasifik Tshunami Uyarı Merkezi deprem nedeniyle herhangi bir tsunami uyarısında bulunmadı.

Meksika’nın güney ve orta bölgelerini sarsan deprem sonucunda, başkent Mexico City dahil ve ülkenin güney bölgesinde yaklaşık 1 milyon ev ve işyeri elektriksiz kalırken, 50’dan fazla bina hasar gördü.

Meksika’da Eylül 2017’de meydana gelen depremde 300 yaşamını yitirmişti.

İçişleri Bakanı’nın içinde oduğu helikopter düştü 13 kişi öldü

Hasar tespit çalışmalarında bulunmak için Oaxaca eyaletine giden için Meksika İçişleri Bakanı’nı ve Oaxaca Eyaleti Valisi’nin olduğu askeri helikopter inmeye çalışırken araçların üzerine düşmesi sonucunda 13 kişi yaşamını yitirdi.

Kaza sonucunda 12’si olay yerinde 2’si de kaldırıldığı hastanede olmak üzere toplam 13 kişi yaşamını yitirirken, 15 kişi  yaralandı.

Bakan ve valinin kazadan yaralı kurtulduğu bildirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.