ABD’deki Türklerin “İyilik Meleği” Zeki Uygur belgeselle anıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de 2012’de hayatını kaybeden Türklerin “İyilik Meleği” olarak tanınan, beyin cerrahı Dr. Zeki Uygur, kendisiyle ilgili hazırlanan belgeselle anıldı.

Yönetmen Doğan Özmekik’in hazırladığı ve Nilüfer Özmekik’in senaryosunu yazdığı “Dr. Zeki Uygur” belgeseli, Times Square yakınındaki Magno Sound Tiyatrosu’nda yapılan resepsiyonun ardından seyirciyle buluştu.

Belgeselde çocukluğundan başlayarak, doktorluğu seçisi, ailesi, kardeşi ünlü tiyatrocu Nejat Uygur ile olan ilişkileri, New York’a gelişi, kariyerinde yaşadıkları kendi ağzından ve yakın dostları tarafından anlatılıyor.

Al Pacino’nun oynadığı Sidney Lumet’in ünlü filmi “Serpiço”da baş karakterin hayatını kurtaran doktor olarak da bilinen Dr. Uygun, ABD’deki Türk toplumuna verdiği destek, saygınlığı, Türk hastalarını ücretsiz tedavi etmesiyle birlikte ihtiyaç duyan hastalarına cebinden para dahi verip, destek olması gibi bir çok yönü ele özet olarak ele alınıyor.

Gösterime, Uygur’un yakın arkadaşları ile birlikte, Türk kültür ve değerlerin korunması, yeni nesillere aktarılması, ABD’de yaşayan Türkler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması amacıyla kurduğu “Young Turks topluluğu mensupları katıldı.

ABD’deki Türklerin güven abidesi, iyilik meleği Dr. Uygur vefat etti

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.