ABD’de Savcı, “Seçimlere Rus müdehalesi” iddianamesini tamamladı

– Savcı Mueller’in suçlamasında, 13 Rus vatandaşının ve Kremlin bağlantılı 3 Rus kurumunun seçime ve siyasi süreçlere müdahale etmekle suçladı

– Suçlamada, ABD seçimlerine Rusyanın müdehale ettiği iddiası yer alırken, müdehalenin seçim sonuçlarını etkilediği iddiası bulunmuyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Rusya’nın ülkesinde 2016’daki ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasını soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller, 13 Rus vatandaşının ve Kremlin bağlantılı 3 Rus kurumunun seçime ve siyasi süreçlere müdahale etmekle suçladı.

ABD’de devam eden, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) “Seçimlere Rusya müdehalesi”yle ilgili iddialarıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Mueller hazırladığı iddianamede, Rus vatandaşlarının ve kurumlarının 2014’ten itibaren Amerikan seçim sistemine siber saldırıda bulunduklarını ve 8 Kasım 2016’daki başkanlık seçimlerine de müdahale etme girişimleri olduğunu belirtti.

Savcı Mueller’in suçlamasında, ABD seçimlerine Rusyanın müdehale ettiği iddiası yer alırken, müdehalenin seçim sonuçlarını etkilediği iddiası bulunmuyor.

Kısaca suçlamalar

Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, düzenlediği basın toplantısında haklarında iddianame hazırlanan 13 Rus vatandaşı ve 3 Rus kuruluşun, 2016 seçimleri ve siyasi sistemde “güvensizlik yaymayı” amaçladığını ancak iddianamenin Ruslar’ın müdahalesinin ABD seçim sonuçlarını etkilediği yönünde bir iddiayı içermediğini belirtti.

İddialar arasında, dönemin ABD Başkan adayı Hillary Clinton hakkında “alçaltıcı bilgiler vermek”, ön seçimde, “Ted Cruz ve Marco Rubio gibi diğer adayları kötü göstermek” ve  “Bernie Sanders’ı, daha sonra Donald Trump’ı desteklemek için operasyon yaptılar” ifadesi yer alırken, suçlananlardan 3’üne “elektronik sahtecilik”, 5’inde de “ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı” suçlaması yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yemek servisi yapan restoranların sahibi olduğu için Rus medyasının “Putin’in şefi” diye andığı 56 yaşındaki St. Petersburg’lu iş adamı Yevgeniy Viktorovich Prigozhin de suçlananlar arasında bulunuyor. Prigozhin, Rus devlet ajansına yaptığı açıklamada, “Amerikalılar görmek istedikleri şekilde görüyorlar” ifadesini kullanmıştı.

ABD’de başta Başkan Donald Trump olmak üzere bir çok kişi, seçimlere Rusya’nın müdehalede bulunduğu iddialarına inanmazken, Mueller iddianameyle ilgili açıklamasında, seçimlere bir müdehale olduğunu bildikleri gibi, kimin yaptığını da öğrendiklerini ileri sürdü.

Mueller’ın yürüttüğü FBI soruşturması, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale iddialarıyla Trump’ın kampanya ekibiyle Rusya arasındaki olası bağlantıların araştırılmasını içeriyor.

Trump’ın açıklaması

ABD Başkanı Trump, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Mueller’in iddianamesine karşılık Rusya’nın seçimleri etkileme operasyonlarına 2014’te başladığının belirtildiğine işaret ederek, bunun kendisinin başkanlığa aday olmasının çok öncesine denk geldiğini ifade etti.

Trump açıklamasında, “Seçimin sonuçları etkilenmedi. Trump kampanyası yanlış bir şey yapmadı – gizli iş birliği yok.” ifadelerine yer verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.