Published On: Sun, Feb 11th, 2018

New Jersey’deki Türk Cafesi, bölgenin en gözde mekanlarından biri olmaya aday

PATERSON, EREN ADBULLAHOĞLU – New Jersey eyaletine bağlı Paterson kentinde Hazel Street üzerinde  yeni açılan Türk iş yeri Taşkın Cafe, gerek Türkiye’yi aratmayan kaliteli unlu mamülleri, gerekse servisiyle şimdiden bölgenin en popüler mekanlarından biri olmaya aday.

Yirmi yıl önce Paterson’da Ramazan pidesi yaparak fırıncılık yapmaya başlayan ve bölgenin eski fırın binasını satın alıp yenileyerek unlu mamuller üretimine başlayan Kadir Taşkın aynı yerde Türk lezzetinin Amerikalara sunulduğu Taşkın Cafe’yi açtı.
Oldukça yoğun ilgi gören ve Manhattan’daki cafeleri aratmayacak güzellikte bir yer açan Kadir Taşkın, Amerikalı ve farklı Müslüman ülkelerinden gelenlerin kendi ülkelerindeki lezzette, pide börek ve ekmek çeşitlerininden tatlısına kadar farklı ürünler sunuyor.
“Ramazan pidesini marka haline getirdik”
ABD’nin birçok eyaletinin restoran ve marketlerine ekmek yapan Taşkın Ekmek fırının sahibi Kadir Taşkın, ABD’deki fırıncılık tecrübesiyle ilgili şunları söyledi:
“Biz bu fırın ocağını 20 yıl önce hizmete soktuk, burası resmen 20 yıldır ekmek üretiyor. Ramazan pidesini Amerika’da büyük bir marka haline dönüştürdük, bunu ilk yapan Türküz. Fırınımızı küçükten büyüterek buraya geldik.”
Konuşmasında, “Biz memleket olarak Afyonluyuz, ancak Emirdağ Eskişehir’de oturuyorduk. Memleketimizde kesinlikle fırıncılık üretimi ile ilgili bir iş yapmadık.” diyen Taşkın ABD’deki iş macerası ise şu şekilde dile getirdi:
“Amerika’da biz bu işe 20 yıl önce 1600 dolarlık bir sermaye ile başladık. Bu bölgede ekmek piyasasını araştırdık sonra bir boşluk olduğunu hissettik ve öyle bu ise başladık. Şu an 1500 metre kare alanın üzerine kurulan bu fırın yıllar önce çok küçüktü. Yani 200 metre kare alan üzerindeydi. Sonra hedefimizi büyüterek bu bu binayıda satın aldık.”
“Hamuru kendimiz yaptık kimseden öğrenmedik”
Taşkın, unlu mamüllere olan ilgilerinin ne zaman başladığıyla ilgili olarak “Ailemizde bu iş ile ilgilili hiç kimse uğraşmadı. Hamuru kendimiz yaptık kimseden öğrenmedik. Eşimle ben biliyorum kimse yardım etmedi çok uğraştık. Amerika’da bunu bir tescilli marka yaptık.” diye konuştu.
“Ekmekteki kalitemizin sırrı hava ile ilgili”
Taşkın ekmekteki başarılarının sırrını ise şu ifaderle dile getirdi:
“Ekmekteki kalitemizin sırrı hava ile ilgili. Dinlendirmesi, yoğurması, hava şartı ile ilgili. Hamuru yaptıktan sonra bir çok püf noktaları var kesinlikle iyi dinlendirmek şart. Bu konu hakkında çok araştırdık ve kaliteyi öyle yakaladık.”
“20 kilo unla başladık, şimdi haftada 13 bin ton un harcıyoruz”
Ekmek üretiminde 60 kişinin çalıştığı ve çoğunluğunun bayandan oluştuğunu bildiren Taşkın, içlerinde Türklerle birlikte yabancılar olduğunu belirtti.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>