Trump Washington’da askeri geçit töreni istiyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın, Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) Washington’da askeri geçit töreni istediği ve ilk geçitin kasım ayında yapılmasının planlandığı bildirildi.

Washington Post gazetesi ve CNN’de yer alan haberlere göre, Trump’ın önceki ay Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’nin de bulunduğu üst düzey yetkililerle birlikte Pentagon üst düzey yetkililerinin görüşmesinde askeri geçit töreni konusunu dile getirdiği kayedildi.

Trump’ın geçit törenini 28 Mayıs ve 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nü yapılmasını istediği ancak Pentagon, I. Dünya Savaşı’nın zaferli sona ermesinin 100. yıldönümü olan 11. Kasım’daki emekli askerlerin onurlandırıldığı ”Gaziler Günü”nde (Veterans Day) olabileceğini belirttiği bilgisine yer verildi.

Pentagon’dan geçit töreni talebinde bulunan Trump, yaramaz geçen çocukluk döneminde babası tarafından askeri okula gönderilmişti.

Bazı liberal analistler, Trump’ın askeri geçit töreni talebini diktatörlük özentisi olarak dile getirdi.

Fransa’dan etkilenmiş

Trump’ın Temmuz 2017’de Paris’teki Bastille Günü anma törenleri kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak katıldığı ve asker selamıyla selamladığı askeri töreni etkilenmesi nedeniyle geçit töreni talebinde bulunduğu belirtildi.

Pentagon sözcülerinden Charlie Summers da askeri geçit töreni planının henüz olgunlaşmadığını ancak muhtemelen 11 Kasım olabileceğini bildirirken, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da, Trump’ın Savunma Bakanlığından tüm Amerikalıların takdirlerine sunulacak bir kutlama arayışına girmesini istediğini açıklamasında bulundu.

ABD en son büyük geçit törenini Irak’a düzenlenen Çöl Harekatından sonra yapmıştı. Geçit törenleri Batı ülkelerinde çok yaygın değilken Kuzey Kore, Çin ve İran gibi bir çok ülkede anma etkinliğinden çok bir güç gösterisi şeklinde kendini gösteriyor.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.