Published On: Wed, Feb 7th, 2018

ABD’li hakim, Atilla’nın en son beraat başvurusunu da reddetti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York’taki ABD Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen “Atilla davası”na bakan Hakim Richard Berman, Atilla’nın savunma ekibi tarafından usulsüz delilller gerekçe gösterilerek yapılan beraat başvurusunu reddetti.

ABD’de mahkemesinde hakkında görülen davada isnad edilen altı suçlamanın beşinden juri tarafınan suçlu ilan edilen Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasında önemli bir gelişme yaşandı.

Hakim Berman, savunma avukatlarının, Savcılığın Atilla’nın yaptırım delme programıyla ABD bağlantısını bildiğini ya da çok sayıda komployla bağlantılı olduğunu kanıtlamayı başaramadığı dile getirerek yaptıkları  jüri kararının düşürülmesi talebini reddeti. Berman kararı,”Atilla’ya karşı delillerin yeterli olduğu” gerekçesiyle reddettiğini açıkladı.

Berman, karar metninde, davanın ilk sanığı olan ve Atilla’ya karşı savcılığın tanığı olarak mahkemeye çıkan İran asıllı Türk vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf (Reza Zarrab) tanık sandalyedeki ifadelerine geniş şekilde yer verirken, duruşmanın diğer şaibeli tanığı 17 Aralık soruşturmasında görev alan  FETÖcü eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın ifadelerine yer vermediği görüldü.  Yurt dışına kaçan ve çalıntı belgeleri ABD mahkemesinde Atilla’ya karşı tanık olarak kullanan Korkmaz’ın, FBI’dan 50 bin dolar kadar para aldığı ortaya çıkmıştı.

Berman karar metininde ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarat Müsteşarı David Cohen, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) Direktörü Adam Szubin, OFAC Danışmanı Joshua Kirschenbaum, OFAC Yaptırımlar Koordinatörü Lisa Palluconi ve Deutsche Bank’tan Douglas Sloan’un ifadelerinden alıntılara yer verdi.

Cohen, ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı iken eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde en son olarak ABD Merkezi İstihbarat Kurumu (CIA) Başkan Yardımcılığına yükseltilmişti.

 

Atilla, New York’taki mahkeme salonundaki karar duruşmsının son gününde, uzun süre göremediği, Türkiye’den gelen eşiyle konuşurken. Çizim: Necdet Yılmaz

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>