Published On: Fri, Feb 2nd, 2018

Washington Büyükelçisi Kılıç, YPG’ye desteğin kesimesini istedi

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç Amerikan televizyon kanalı PBS’teki Haber Saati (PBS News Hour) programında yaptığı açıklamada ABD’ye YPG’ye desteğini kesmesi çağrısında bulundu.

Büyükelçi Kılıç Amerikan PBS televizyonunda yayınlanan Haber Saati programında Judy Woodruff’ın sorularını yanıtladı.

Programda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı hareketıyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükelçi Kılıç, ABD’nin DEAŞ’a karşı savaşta PYD/YPG’ye desteğini eleştirdi.

Konuşmasında, Türkiye’nin yıllardır Kuzey Irak’taki terör gruplarından büyük kayıplar verdiğini ve şimdi de Suriye’nin kuzeyinde daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Kılıç, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşacak bir tehditle istemediğini kaydetti. Kılıç, Suriye’nin kuzeyindeki tehdidin Türkiye’nin sınır ve doğrudan ulusal güvenliğinin söz konusu olduğunu vurguladı.

YPG/PYD, PKK’nın doğrudan uzantısı olduğunu belirten Kılıç, “YPG, PKK’nın doğrudan kontrolü altındadır. Komutanları, PKK’nın Kuzey Irak’taki üssü Kandil dağından geliyor” dedi.

Kılıç ayrıca, 2016’da ABD Kongresi’ndeki bir oturumda Cumhuriyetçi Partili Senatör Lindsey Graham’in, dönemin Savunma Bakanı Ash Carter’a bu iki grup arasında doğrudan bağ olduğunu bilip bilmediğini sorduğunda, Carter’ın bu iki terör örgütü arasındaki bağın varlığını kabul ettiğini hatırlattı.

ABD’nin terör örgütüyle iş birliği yapmasının “çok yanlış bir strateji’ olduğunu belirten Kılıç, ABD’nin hastalığın kendisiyle değil, sadece semptomuyla uğraştığını söyledi.

Rakka’nın DEAŞ’tan diğer terör örgütüne geçtiğini belirten Kılıç, ABD’ye “DEAŞ ile mücadele için Türkiye’yle birlikte çalışmayı seçebilirdiniz” diyen Kılıç, ABD’nin bazı adımlar atması gerektiğini ve terör ögütüne desteğini kesmesi gerektiğini vurguladı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>