Published On: Thu, Feb 1st, 2018

Filistin Devlet Başkanı Abbas, BM Güvenlik Konseyi’nde konuşacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Selçuk Acar – Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 20 Şubat’taki toplantısına katılarak bir konuşma yapacağı bildirildi.

BMGK’nın Şubat Ayı Dönem Başkanı Kuveyt’nin BM Daimi Temsilcisi Mansur İyad el-Uteybi ülkesinin başkanlığında  yürütülecek program hakkında basına bilgi verdi.

Basın toplantısında BMGK’nın şubat ayı programını açıklayan Büyükelçi Uteybi 20 Şubat’ta ve 22 Şubat’ta Filistin konularında toplantı yapılacağını bildirdi. Büyükelçi Uteybi, Konseyin 20 Şubat’taki toplantısına Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın da katılarak bir konuşma yapacağını açıkladı.

Öğleden önceki oturumda konuşma yapması beklenen Abbas, BMGK’daki en son konuşmasını 2009 yılında yapmıştı.

22 Şubat’taki toplantıya Jimmy Carter da davet edildi

22 Şubat’ta Filistin ile ilgili düzenlenecek toplantının ise “Arria Formülü” (resmi olmayan toplantı) şeklinde olacağını belirten Büyükelçi Uteyb, toplantıya, 1978 yılında İsrail ile Mısır arasında yapılan Camp David anlaşmasında imzası olan ABD eski Başkanı Jimmy Carter’ın da katılmasının söz konusu olduğunu ancak Carter’ın katılımının henüz teyit edilmediğini söyledi. Toplantıya BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov ve BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu üyesi Karen Koning Abuzayd katılarak birer konuşma yapacaklar.

Büyükelçi Uteybi’nin Abbas’ın Güvenlik Konseyi üyelerine hitap edeceğiyle ilgili açıklamasının ardından, İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon da ayrı bir açıklama yaparak, Abbas’ın Konseyde konuşmasının “İsrail ile olan doğrudan barış görüşmelerine daha fazla zarar vereceği”ni ileri sürdü.

Filistin-İsrail sorununda Trump faktörü

Başkan Donald Trump’ın seçim konuşmalarında da belirttiği üzere, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından, Ortadoğu sorunun çözümünde ABD’nin arabuluculuk rolünün tartışılmasına neden olurken, BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, ezici bir çoğunlukla Trump’ın kararı ezici bir çoğunlukla reddedilmişti.

Bu kararın ardından ABD’nin, Filistinli Mülteciler Ajansı’na (UNRWA) sağladığı mali yardımda kesintiye gideceğini açıklanmasıyla bölgedeki insani durum daha da hassas bir hale gelmişti.

Tüm bunların ardından, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in önceki hafta yaptığı açıklamada Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı barış konusunda cesaretsizlikle suçlaması, dimplomatik tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

BM Güvenlik Konseyi Myanmar’a ziyaretini erteledi

Büyükelçi Uteybi basın toplantısındaki açıklamasında ayrıca, Konsey üyelerinin Myanmar’a yapacakları ziyarete de değinirken, üyelerin şubat ayının ziyaret için uygun zaman olmadığını düşüncesinde olduklarını bildirdi. Uteybi, ziyaretin mart veya nisan ayında mümkün olabileceğini belirtti.

Irak’ın yeniden inşaası da ele alınacak

Büyükelçi Uteybi şubat ayındaki program çerçevesinde ayrıca, Irak’ta DEAŞ’tan alınan bölgelerin yeniden imarı konusunda da 2 gün sürecek toplantılar düzenleneceğini açıkladı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>