Trump, ilk “Birliğin Durumu” konuşmasında Mevlana’ya mı özendi?

–  ABD Başkanı Donald Trump’ın, ilk “Birliğin Durumu” konuşmasında “birlik” ruhuna uygun, ancak daha önceki konuşmalarına tamamen ters, Mevalana’yı hatırlatacak derecede birleştirici ve olumlu ton kullandığı dikkat çekti

– Konuşmasında göçmenler konusuna odaklanan Trump, Yeşil Kart çekilişlerinin kaldıracağını bildirdi

– Demokratlar Trump’a resmi cevabını efsanevi Başkan John F. Kennedy’nin yeğeni 37 yaşındaki genç Kongre Üyesi Joe Kennedy konuşmasıyla verdi

– Trump’a cevap veren Demokratlar arasında, ABD’nin 2016 Başkan aday adaylarından “siyasal devrimi” savunan “yenilikçi” lider Senatör Sanders da yer aldı

NEW YORK (TURKISH JOUNRAL) – SELÇUK ACAR – ABD Başkanı Donald J. Trump’ın, ilk “Birliğin Durumu” konuşmasında daha önceki konuşmalarına tersi şekilde, ilk defa eserleri ABD’de en fazla okunanlar listesine girmiş, sosyal medyada şiirlerinden sıkça alıntı yapılan ünlü İslam alimi Mevalna Celaleddin Rumi’yi hatırlatacak derecedeki birleştirici ve olumlu ton kullandığı dikkat çekti.

Başkan Trump, Kongre binasında, Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinin karşısına çıkarak ilk “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı.

Trump konuşmasında, ağırlıklı olarak ilk yılındaki ekonomik adımlarına ve göçmenlik konusuna değinirken, DEAŞ ile mücadeleye kadar iç ve dış politika alanlarında birçok konuyu ele aldı.

Göçmenlerin ABD’ye gelişini ilgilendiren yasalarla ilgili birçok düzenleme vaadinde bulunan Trump, 4 adımlı “göçmenlik reformu” açıklayıp,  “Yeşil Kart” vize çekilişlerini kaldırıcağını bildirdi.

“Kutuplaştıran” Trump’tan Mevlana’yı hatırlatan “birleştirici” sözler 

Trump’ın Mevlana’yı hatırlatacak ifadeleri, ABD medyasının “Birliğin Durumu” konuşmasında en fazla üzerinde durduğu açıklamalarından oldu.

Seçim konuşmalarıyla başlayan ve son dönemine kadar genelde başta İslam, kadın ve göçmen karşıtı söylemleriyle toplumun kutuplaşmasında pay sahibi gösterilen Trump’ın konuşma sırasında kullandığı olumlu ve birleştirci tonu dikkat çekti.

Trump, “Bu akşam, hepimize, farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, ortak bir zemini bulmak ve bizi seçen halka hizmet etmemiz için gereken birliği toplama çağırısında bulunuyorum” dedi.

Trump, “Eğer kendinize inanıyorsanız, çok çalışırsanız, Amerika’ya inanırsanız, o zaman bir şey hayal edebilirsiniz, her şey olabilirsiniz ve birlikte, her şeye ulaşabiliriz” diye konuştu.

Trump’ın, ayrıştırıcı söylemlerinin tam tersi yönde kullandığı sözleri, 13. yüzyıl ünlü İslam alimlerinden olan ve ABD’de Rumi olarak tanınarak, eserleri “en fazla okunanlar” arasına giren Mevlana Celaleddin Rumi’in ünlü “Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.” dizelerini hatırlattı.

Konuşmasında, “Bu bizim yeni Amerikan anımız. Amerikan rüyasını yaşamak için daha önce hiçbir zaman bu kadar iyi an olmadı” diyen Trump, “Bu yüzden, bu gece evde izleyen her vatandaşa – daha önce neredeydiysen, ya da nereden geldiysen gel, bu senin zamanın.” diye konuşması 80 dakikalık konuşmasında bugüne kadarki üslubunun dışına çıktığı anlar oldu.

Amerika’yı Yeniden Büyük Yapmak

Konuşmasında “Amerika’yı Yeniden Büyük Yapmak” hedefi konusunda bir yıldaki ekonomik gelişmelere vurgu yapan Trump
şunları kaydetti: “Birlikte, güvenli, güçlü ve gururlu bir Amerika inşa ediyoruz. Seçimden bu yana, 200 bini imalat sanayisinde toplam 2.4 milyon yeni iş yarattık. Yıllarca süren ücret durgunluğunun ardından nihayet ücretlerin yükseldiğini görüyoruz. İşsizlik rakamları son 45 yılın en düşük seviyesinde düştü”

Altyapı çağrısı

Trump, konuşmasında ayrıca, ABD’nin en büyük sorunlarından biri olarak görülen altyapı sorununa da değindi. Cumhuriyetçilerin ve Demokratların güvenli, hızlı, sağlam ve modern bir altyapı sistemi için bir araya gelmeleri gerektiğini belirten Trump, “Kongre’yi en az 1,5 trilyon dolarlık altyapı yatırımı içeren bir yasa teklifi hazırlamaya davet ediyorum.” dedi.

“Guantanamo açık kalacak”

Guantanamo’daki tutukevi ile ilgili açıklamada bulunan Trump, “Bugün bir sözümü daha tutuyorum. Bakan (Jim) Mattis’e askeri alıkoyma politikamızı yeniden gözden geçirme ve Guantanamo Körfezindeki tutukevini açık tutma talimatı veren bir başkanlık kararnamesi imzaladım.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, DEAŞ ve El Kaide ile mücadelesinde ABD’nin ihtiyaç duyacağı gücü kullanabilmesi için ABD Kongresinin desteğini isteyen Trump,  teröristleri dünyanın her yerinde kovalamaya devam edeceklerini ifade etti.

Çin ve Rusya ABD’ye meydan okuyor

Trump, ABD Kongresinde yaptığı konuşmanın dış politika ve güvenlikle ilgili bölümünde Rusya ve Çin’den “ABD’nin çıkarlarına, ekonomisine ve değerlerine meydan okuyan rakipler” diye bahsederken, “Dünya genelinde serseri rejimler, terörist gruplar ve çıkarlarımıza, ekonomimize ve değerlerimize meydan okuyan Çin ve Rusya gibi rakiplerle yüzleşiyoruz.” diye konuştu.

“Yeşil Kart Vize çekilişlerini kaldırıyoruz” ve DACA açıklaması

Trump’ın konuşmasında en dikkat çeken açıklamalarından biri de göçmenlerle ilgili bölüm oldu. Göçmenlerin ABD’ye gelişini ilgilendiren yasalarla ilgili birçok düzenleme vaadinde bulunan Trump, 4 adım altında “göçmenlik reformu” gerçekleştireceğini bildirdi.

İlk olarak kısaca DACA olarak anılan ve çocuk yaşta yasa dışı olarak ebeveynleri tarafından ABD’ye getirilmiş olan göçmenlerden 800 bininin bazı şartları yerine getirmesiyle vatandaşlık hakkına kavuşabileceğini belirtti.

Trump, yapacağı göçmenlik reformundaki adımlardan birinin Yeşil Kart çekilişlerinin kaldırılacağıyla ilgili oldu. Trump, “Yeşil Kart vize çekilişini kaldırıyoruz. Yetenek-temelli bir sisteme geçme zamanımız geldi. Dördüncü ve son olarak da göçmen zincirini sona erdirerek çekirdek aileyi koruyacağız.” dedi.

Demokratlar Trump’a genç Kennedy ile cevap verdi

Demokratlar Trump’ın Birlğin Durumu konuşmasına, süikaste kurban giden efsanevi ABD Başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni 37 yaşındaki Massachusetts’ten Demokrat Parti Kongre Üyesi Joseph  (Joe) Kennedy III ile cevap verdi.

Trump’ın başkanlığını kaos olarak yorumlayan Joe Kennedy, “Birçok kişi geçtiğimiz yılı, kızgın ve korkuyla geçirdi” dedi.

Trump’ı, ismini vermeden, ABD’nin “ulusal temel değerleri”ni terk etmekle suçlayan genç Joe Kennedy, “nefret ve üstünlükçülük sokaklarımızda gururla yürüyor” ifadesini kullandı.

Kennedy şunları kaydetti:

“Zorbalar yumruk atabilir. Bir iz de bırakabilirler. Ancak hiçbir zaman bir kez dahi olsa, ülkemiz ABD’nin tarihinde, ülkenin geleceğini savunmak için birlik olmuş insanların gücüne ve ruhuna uymayı başaramamışlardır.”

Yenilikçi başkan aday adayı Demokrat Partili Sanders da Trump’a cevap verdi

Bu arada, 2016 Başkanlık seçimlerinde, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a karşı Demokrat Parti’deki ön seçimi, partideki güçlü Clinton yapılanması yüzünden kaybeden yenilikçi Başkan aday adayı Demokrat Parti’den Vermont Senatörü Bernie Sanders da Trump’ın konuşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Senatör Sanders sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayınla Trump’ı en sert eleştiren isimler arasında yer aldı.

Sanders, Trump’ın seçim konuşmalarında verdiği “sağlık sigortası”yla ilgili sözünü tutmadığını belirterek Trump’ı “yalancılık”la suçladı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.