Published On: Fri, Jan 19th, 2018

Lavrov’dan “ABD, Suriye topraklarında alternatif yönetim kurmaya çalışıyor” iddiası

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov BM’de basına açıklamalarda bulundu:

“ABD, Suriye topraklarında alternatif yönetim kurmaya çalışıyor.”

“Afrin’deki güçlerimizi çektiğimize ilişkin haberlerin gerçekle bir ilgisi yok” 

“Ruysa, BM’nin Nükleer Silahların Önlenmesi Anlaşmasını (NPT – Non-Ploriferation Treaty) imzalamayacak”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Selçuk Acar – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye topraklarında alternatif yönetim kurmaya çalıştığı iddiasında bulunarak, sınır güvenlik gücüyle ilgili “çelişkili açıklamalar”dan “endişe” duyduklarını bildirdi.

Bir gün önce BM Güvenlik Konseyi (BMGK) danışma toplantısı ve Holokost’u Anma Günü çerçevesinde düzenlenen resim sergisinin açılışına katılan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BM’deki temaslarının 2. gününde BMGK’daki “Afganistan ve Orta Asya” temalı toplantıda ülkesini temsil etti.

Kazakistan’ın dönem başkanlığında gerçekleştirilen BMGK toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Suriye konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’nin “çelişkili” sınır güvenlik gücü açıklamaları

Lavrov burada yaptığı açıklamada, “ABD’nin bölgede sınır güvenlik güçü oluşturulmasıyla ilgili çelişkili açıklamalarından endişe ediyoruz” ifadesini kullandı. ABD’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterme sözü olduğunu hatırlatan Lavrov,  “ABD, Suriye topraklarında alternatif yönetim kurmaya çalışıyor.” dedi.

Toplantıda, “ABD’nin uluslararası hukuk yerine, çatışmacı kavramlar üzerinden liderliğini kanıtlamaya çalışmasından üzgün” olduklarını belirten Lavrov, bölgedeki stratejik istikrarın korunması konusundaki umudunu ise şu ifadelerle dile getirdi:

”ABD’de bu istikrarın karşısındaki tüm risklerin ortadan kaldırılması gerektiğini bilen ve bunun da Rusya ile ABD arasında işbirliği olmadan gerçekleşemeyeceğini anlayan aklı selim kişiler olduğundan eminim.”

BM’deki açıklamasında, “Rex Tillerson (ABD Dışişleri Bakanı) bana defalarca, Suriye’de var olmalarının tek sebebinin DAEŞ’in bertaraf edilmesi olduğunu açıkladı. Artık çok uzun zamandır devam eden bazı planları var.” diyen Lavrov, “Bunu dikkate almalıyız ve Suriye’nin egemenliğin yıkılmasına izin vermeyecek çözümler aramalıyız.” ifadelerini kullandı.

Afrin yalanlaması

Lavrov Rusya askerlerinin Afrin’den çekilmesiyle ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Rus askerlerinin Afrin’den çekilmediğini bildirirken, “Afrin’deki güçlerimizi çektiğimize ilişkin haberlerin gerçekle bir ilgisi yok” dedi.

ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesi

İran ile yapılan nükleer anlaşmadan ABD çekilirse, anlaşmanın devam edemeyeceğini belirten Lavrov, “bu anlaşma, imzalayan ülkelerden birinin tek taraflı olarak ayrılması durumunda, uygulanamaz. Anlaşma bozulacacak, ortada anlaşma olmayacak.” diye konuştu.

BM ve Batılı ülkeler ile İran arasında 2015’te yapılan sözkonusu nükleer anlaşmanın ardından İran’a yönelik BM yaptırımların büyük bir bölümü 2 sene önce kaldırıldı.

Rusya NPT’yi imzalamayacak

Lavrov, nükleer silahların önlenmesiyle ilgili yaptığı BMGK toplantısında yaptığı açıklamada ise, ülkesinin BM’nin Nükleer Silahların Önlenmesi Anlaşmasını (NPT – Non-Ploriferation Treaty) imzalamayacağını dile getirdi.

Anlaşmayı bugüne kadar 120’den fazla ülke imzalarken, imzalamayan ülkeler arasında, Rusya ile birlikte, ABD, Çin, İngiltere, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore de  bulunuyor.

Lavrov, BM’deki temasları çerçevesinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Kuveyt’in dışişleri bakanlarıyla ikili görüştü. Lavrov, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi ile de bir araya geldi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>