BMGK’yı İran için toplayacağını açıklayan ABD: “Sessiz kalamayız”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – SELÇUK ACAR – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran’da devam eden protestolarla ilgili yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) ”acil toplanma” çağrısı yapacaklarını duyurarak, “sessiz kalamayız” dedi.

Büyükelçi Haley BM’de basına yaptığı açıklamada İran, Kuzey Kore ve Pakistan konularında ABD’nin görüşlerini dile getirdi.

Açıklamasında, İran yönetimiyle ilgili sert ifadeler kullanan Haley, “İran halkını destekliyoruz ve seslerinin duyulması için her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

ABD’nin İran halkının sesini duyurmak için yardıma hazır olduğunu belirtirken, Tahran yönetiminin gösterilerin dış güçler tarafından tasarlandığı iddiası saçma olduğunu ve İran’daki gösterilerin “tamamen doğal” geliştiğini söyledi.

Haley, İran’da halkın “hükümetin baskısını protesto etmek için cesurca sokaklara çıktığını” belirterek gösterilere destek verirken, “İran halkının bu büyük cesaretini alkışlıyoruz.” diye konuştu.

İran yönetiminin “kendi halkını öldürmek gibi bir geçmişe sahip olduğunu” ileri süren Haley, İran’da devam eden protestolarla ilgili BMGK’ye acil toplanma çağrısı yapacaklarını bildirdi.

“Pakistan’a mali yardım askıya alınacak”

ABD ile “terörle mücadele” konusunda tam bir iş birliği yapmaması sebebiyle Pakistan’a verilecek olan 255 milyon dolarlık yardımın durdurulacağını bildiren Haley açıklamasında, “Beyaz Saray, Pakistan’a ayrılan 255 milyon dolarlık yardımın durdurulmasına karar verdi. Bunun açık nedenleri var. Pakistan yıllardır ikili oynuyor. Bazen bizimle çalışıyorlar, aynı zamanda da Afganistan’daki askeri birliklerimize saldıran teröristleri barındırıyorlar. Bu oyun yönetim tarafından kabul edilemez. Terörle mücadele konusunda Pakistan’dan çok daha fazla iş birliği bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’ye “sert tedbirler” çağrısı

Haley, açıklamasında Kuzey Kore’nin “nükleer füze denemesi”ne de değinerek, ABD’nin nükleer bir Kuzey Kore’yi kabul etmeyeceğini söyledi.

Konuşmasında ABD olarak Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesine hazırlandığı yönünde haberler duyduklarını belirten Haley, bunun olmayacağını umduklarını ve olması durumunda ise “Kuzey Kore rejimine karşı daha da sert tedbirleri hayata geçirmeliyiz.” ifadesini kullandı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.