Published On: Fri, Dec 22nd, 2017

Uzayan mahkemeden sıkılan Atilla resim çizmeye başladı

– ABD’deki Sarraf davasında yargılanan Atilla’nın jürinin kararının uzamasından sıkıldığı ve duruşmalarda manzara resmi çizmeye başladığı görüldü

Atilla_by_NecdetYilmaz_TurkishJournal Atilla_byNecdetYilmaz_TurkishJournal

(c) Necdet Yılaz, Turkish Journal

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – İran asıllı Türk vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) ABD’de tutuklanmasıyla başlayan davanın tek sanığı olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’deki mahkemesinde, jüri kararının beklendiği oturumlarda kararın uzamasından sıkıldığı ve manzara resmi karalamaya başladığı görüldü.

Türk vatandaşı Atilla’nın ABD’ye yaptığı iş ziyaretinin dönüşünde ABD’nin “İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesi”nde “suça iştirak etmek” iddiasıyla JFK Havalimanı’nda tutuklanmasıyla başlayan ve “New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi”nde Hakim Richard Berman’ın baktığı davada duruşmaların sona ermesine rağmen, davanın 12 kişilik jürisi Atilla için “suçlu” veya “suçsuz” kararına varamadı.

Duruşmalar sırasında, ABD’nin “İran’a yaptırımlarının delinmesi” iddiasıyla ilgili davadaki tüm tanık ve belgelere göre olaydan hiçbir maddi-manevi menfaat sağladığı ispatlanamayan, aksine “hiçbir para talebinde bulunmadığı ve rüşvet almadığı” dile getirilen Atilla, son duruşmalara kadar kendinden emin görüntüsüyle dikkat çekerken, jürinin davayı uzatması nedeniyle sıkılarak, manzara resmi karalamaları yapmaya başladı.

Atilla’nın bu halini mahkeme salonunu başından bu yana resmeden Türk sanatçı Necdet Yılmaz çizdi.

Dava neden uzadı?

ABD Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) 50 bin dolar yardım alan firari FETÖcü eski başkomiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın Türkiye’den çalıp ABD’ye getirdikleri ve davanın sanığı iken savcılıkla yaptığı anlaşmayla Atilla’ya karşı davanın tanığı haline gelen iş adamı Sarraf’ın anlattıkları başta olmak üzere, savunma makamının itirazlarına rağmen Hakim Berman’ın itirazları reddetmesiyle mahkemede “delil” olarak jüriye izlettirildi.

Normal duruşmaların sona ermesinden sonra, davanın karar oturumlarında odasına kapanan jüri üyeleri, duruşmalar sırasında gördükleri “delil” kabul edilen belgeleri, duruşmaların sona ermesinden sonra da yeniden incelemek üzere karar odasına isteyerek davanın uzamasına neden oldular.

Mahkemeye, ABD’de Noel ve Yılbaşı tatili nedeniyle 3 Ocak tarihinden sonra devam edilecek. Jürinin kararını 3 Ocak ile başlayan hafta içinde vereceği tahmin ediliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>