Oscar’da Yabancı Dilde En İyi Film adayları

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – Türk filmi Ayla Oscar’a aday olamazken, 9 ülkeden film 2018 Oscar adayı Yabancı Dildeki Film kategorisinde yarışacak.
Akademi Ödüllerini (Oscar) veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, Yabancı Dildeki En İyi Film kategorisinde yarışacak 9 filmin seçimini gerçekleştirdiğini açıkladı.
Ayla yok, Fatih Akın’ın filmi Almanya adına listede
Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyan ve Türkiye’de izlenme rekorları kıran Ayla filmi 9 film arasına giremezken Almanya adına başvuran Fatih Akın’ın “In The Fade” (Paramparça) filmi 2018 adaylarından biri olarak seçildi. Akın’ın Paramparça filmi iddialı yapımları arasında gösteriliyor.

90’ncı Akademi Ödülleri’nde yarışacak 9 film alfabatik olarak şöyle sıralandı:

Şili, “A Fantastic Woman,” Sebastián Lelio;

Almanya, “In the Fade,” Fatih Akin;

Macaristan, “On Body and Soul,” Ildikó Enyedi;

İsrail, “Foxtrot,” Samuel Maoz;

Lübnan, “The Insult,” Ziad Doueiri;

Rusya, “Loveless,” Andrey Zvyagintsev;

Senegal, “Félicité,” Alain Gomis;

Güney Afrika, “The Wound,” John Trengove;

İsveç, “The Square,” Ruben Östlund.

Türkiye’de izlenme rekorları kıran Ayla

1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler.

Öyküsü filme esin kaynağı olan Kore gazisi Süleyman Dilbirliği bir süre önce hayata veda etti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.