Trump’ın Kudüs kararı Washington’ta protesto edildi

WASHINGTON DC – ABD’nin başkenti Washington’da Başkan Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararı protesto edildi.

ABD’nin birçok eyaletinden çok sayıda kişinin Filistin’e destek olmak için Başkent Washington’ndaki protesto eyleminde bir araya geldi.

Binlerce kişi, Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını protesto etmek amacıyla Washington Anıtı ve Beyaz Saray arasındaki parkta toplandı.

ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) ve Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) bir çok farklı grubun desteklediği göseride,  yaklaşık 50 metrelik bir Filistin bayrağının açılırken,  “Filistin’e özgürlük”, “İşgal sona ermeli” ve Trump karşıtı sloganları öne çıktı.

Toplantıya destek veren TASC Eş Başkanı Dr. Halil Mutlu da toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

Kuşmasında Kudüs’teki zulme dikkat çeken Dr. Mutlu, “Hepimizin lideri, ümmetin lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selam olsun.” ifadelerini kullandığı sırada göstericilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine sloganlar attığı görüldü.

Mutlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Dünyanın farklı birçok bölgesindeki Müslümanlar, çok sayıda Hristiyan ve Yahudi, Trump’ın Kudüs kararına karşı çıktı. Biz bu karara karşıyız ve kararı geri çekmesini istiyoruz. Bu karar bizim baskılarımızla geri çekilebilir.”

İsrail’in 1980’de tek taraflı olarak Kudusü’ün doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymasıyla, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün işgal altında olduğunu kabul etmiş ve İsrail’de diplomatik ilişkileri olan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs’ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump’ın hamlesiyle Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan ilk ve tek ülke konumunda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.