Tanık koltuğunda kendini savunan Atilla hakkındaki iddiaları yalanladı

– New York’ta tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla kendini savunmak için ifade vermeye başladı

– Atilla hakkındaki tüm iddiaları reddetti

– Sanunmanın tanığı Hamza, Sarraf’ın iddiasını çürüttü

– Atilla ailesi sorulduğunda gözyaşlarına hakim olamadı

– Hakim Berman savunma avukatlarının FETÖcü tanığın gerçek dışı ifadeleri nedeniyle davanın düşürülmesi talebini ilginç ifadelerle reddetti

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – İran’a yönelik ABD yaptırımlarının delindiği gerekçesiyle İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’a karşı açılan davada sonradan tutuklanarak sanık durumuna düşen Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla kendini savunmak için çıktığı tanık sandalesinde hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

New York’taki Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesinde Hakim Richard Berman’ın baktığı davanın sanığı durumundaki Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla kendi isteğiyle tanık sandalyesine çıkarak kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Savunma avukatlarından Cathy Fleming’in sorularını yanıtlayan Atilla, iddia makamının hakkındaki “İran’a yönelik ambargonun delinmesinin mimarı” suçlamasına “Hayır, değilim” dedi. Atilla, “Eknomik cihat” ifadesine ilişkin soruya ise “Bu tur bir şeyi ilk defa burda duydum” diye cevap verdi.

Fleming’in nerede büyüdün sorusuna, Başkent Akara’da büydüğünü, gösterişsiz (mütevazi) bir aileden geldiğini ve anne-babasının devlet memuru olduğunu belirten Atilla orta gelirli bir ailenin mensubu olduğunu söyledi.

Atilla ifadesine ayrıca, New York’taki JFK Havalimanı’nda Türkiye’ye giderken tutuklandığına ilişkin video geçen 500 milyon dolarlık “Eurobond konusu”yla ilgili ise ” Yakalandığında sürecin iptal edilmesinden endişe ediyordum ve edildi. Bunun banka (Halbank) ve Türk ulusu için negatif yansımaları oldu” dedi.

İngilizce bilip bilmediğini soran Fleming’e “bildiğimi sanıyorum” diyen Atilla, İngilizceyi kendi kendine öğrendiğini ifade etti.

İfadesinde İranlı asıllı Türk vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf’ın tersine, ABD Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) hiçbir zaman yalan söylemediği belirten Atilla, Fleming’in “FBI sana yalan söyledi mi?” sorusuna “Bana bir yalan söyleyebilmiş olduklarına inanıyorum” ifadesini kullandı.

İfadesinde herhangi bir ülkenin vatandaşlığı veya pasaportu taşımadığını belirten Atilla, ABD’ye 10 yıllık vizesinin bulunduğunu kaydetti.

Atilla, avukatın, “Herhangi bir siyasi partiye üyeliğiniz var mı” sorusuna ise “Hayır herhangi bir siyasi partinin üyesi değilim dediyen Atilla, herhangi bir siyasi parti binasına dahi girmiş değilim” dedi.

Gözyaşlarına engel olamadı

Atilla ifade sırasında eşi ve oğlu sorulduğunda göz yaşlarına engel olamadı.

Avukatın en son eşinizi ne zaman gördünüz şeklindeki sorusuna “269 gün önce” diyen Atilla oğlunu cezaevinde 2 saat gördüğünü belirtirken göz yaşlarına hakim olamadı.

Atilla ifadesi sırasında Halkbank’ın 170 bin çalışanı olduğunu ve bine yakın şübesi bulunduğunu ifade etti.

Süpriz tanık THY çalışanı Sarraf’ı çürüttü

Atilla’dan önce savunmanın süpriz tanığı olarak mahkemede ifade veren Türk Hava Yolları’nda (THY) bilet satış uzmanı olarak çalışan Semra İbrahimi Hamza, iddia makamının en önemli delilerinden biri olarak öne sürdüğü Sarraf’ın “Süleyman Aslan ile konuştum. Atilla’nın bu işten hiç bir haberi olmadığını söyledim. Kendisi de benim yanımdan Atilla’yı telefonla arayıp Hakan Bey’e  işlemin yapılması konusunda bilgi verdi. Hakan Bey de istenileni yerine getirdi” şeklindeki ifadelerini çürütmüş oldu.

Tanık Hamza, Atilla’nın eşi ve oğluyla 10 Nisan 2013’te İstanbul-Barselona uçağının TSİ ile 14:09’ta havalanıp, 17:48’te indiğini bilgisini verdi.

Hakim dünkü duruşmayı erken bitirmişti

Davanın uzamasından endişe duyan Hakim Berman savunma ile iddia makamının arasındaki delillerle ilgili teknik dil konusunda anlaşmaları için dünkü oturumu erken bitirmişti.

Atilla’nın savunma ekibindeki avukatlardan Cathy Fleming, duruşmanın bitmesinin ardından Atilla’nın “adını temize çıkarmak için” ifade vermek istemesinin kendi kararı olduğunu belirterek, bu konuda cevap vermekten kaçınmıştı.

Hakimden “ilginç” gerekçeli red kararı

Hakim Berman, FETÖcü firarinin tanık olarak dinlenmesine itirazı ve davanın düşürülmesini kabul etmedi.

Savunma avukatları dün mahkemeye yaptıkları başvuruda davada tanıklık yapan FETÖ mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın “çalıntı deliller sunması” ve “yanlış ifade vermesi” gerekçesiyle mahkemeye, davanın hükümsüz kılınması başvurusunda bulunmasının ardından Berman, firari Korkmaz’ın ifadesini geçerli sayarak, ‘Savunma avukatlarının görüşü, mantıksız bir komplo teorisi’ diyerek davanın düşürülmesi talebini kullandığı ilginç ifadelerle reddetti.

FETÖcü firari eski Komiser Yardımcısı Korkmaz’ın Türk hükümetine zarar vermeyi amaçlayan bir casus olduğuna ilişkin davanın düşürülmesi gerekçesine
“mantıksız bir dış komplo teorisi” ve “sınırları aşan ölçüde profesyonel olmayan bir yaklaşım” nitelendirmesinde bulundu.

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.