Sarraf-Atilla davasında savunmadan davanın düşürülmesi talebi

ABD’deki Sarraf-Atilla davasında savunma makamı, FETÖ mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Korkmaz’ın “çalıntı deliller sunması” ve “yanlış ifade vermesi” nedeniyle mahkemeye “davanın hükümsüz kılınması” başvurusunda bulundu

– Önceki günkü ifadesinde FBI’nin kendisine 50 bin dolar verdiği ve ABD’de oturduğu evin kirasını savcılığın ödediği ortaya çıkan FETÖcü eski polis Korkmaz en son ifadesinde FETÖcü polislerin üzerinde Zero yazan tişört giydiği ve telefonunda ByLock çıktığı halde FETÖcü olduğunu inkar ederek jüriyi yanıltma girişiminde bulundu

– New York’ta tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın kendini savunmak için ifade verecek

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delindiği gerekçesiyle New York’ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada savunma makamı FETÖ mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın “çalıntı deliller sunması” ve “yanlış ifade vermesi” nedeniyle mahkemeye “davanın hükümsüz kabul edilmesi” başvurusunda bulundu.

New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesinde Hakim Richard Berman’ın baktığı davada, ABD hükümetinini temsil eden iddia makamı, mahkemeye Atilla’nın avukatlarının “davanın hükümsüz kılınması” talebine karşı itiraz dilekçesi gönderdi.

Davanın uzamasından endişe duyan Hakim Berman savunma ile iddia makamının arasındaki delillerle ilgili teknik dil konusunda anlaşmaları için öğleden sonraki oturumu erken bitirdi.

Atilla yarın (cuma) ifade verecek

Atilla’nın ifade vermesi konusunda kesin bir kararın verilmediği ancak Atilla’nın ifade vermeden yana olduğu ve yarın (cuma) vereceği öğrenildi.

Bu arada, Atilla’nın savunma ekibindeki avukatlardan Cathy Fleming, duruşmanın bitmesinin ardından Atilla’nın “adını temize çıkarmak için” ifade vermek istemesinin kendi kararı olduğunu belirterek, bu konuda cevap vermekten kaçındığı görüldü.

Savunmadan FETÖcü Korkmaz’la ilgili delil ve ifade itirazı

Savunma avukatları, müvekkillerinin yargılandığı davada tanıklık yapan FETÖ mensubu firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın “çalıntı deliller sunması” ve “yanlış ifade vermesi” gerekçesiyle mahkemeye, davanın hükümsüz kılınması başvurusunda bulundu.

Daha önce savcılıktan Korkmaz’ın elindeki delillerin nereden ve nasıl geldiğini açıklayan bir dilekçe sunmaları talebinde bulunan Hakim Berman,  görüntünün izletilmesinin ardından savcılık ve savunma makamlarının delillerle ilgili üzerinde uzlaşamadıkları “teknik dil” konularında anlaşma sağlanıncaya kadar duruşmaya ara verileceğini ve yarın sabah (Cuma) devam edileceğini kaydetti.

FBI’dan 50 bin dolar alan FETÖcü polisten jüriyi yanıltma girişimi

Önceki günkü ifadesinde ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar  ortaya çıkan FETÖcü eski polis Korkmaz en son ifadesinde FETÖcü olduğunu inkar etti.

Daha önce telefonunda ByLock kullandığı ortaya çıkan ve FETÖcülerin Türkiye karşıtı mesaj vererek algı çarpıtması yaptıkları üzerinde “Zero” yazan tişört giyen Korkmaz, New York’taki mahkemede FETÖ’yle hiç bir bağının olmadığını ileri sürerek açıkca jüriyi yanıltma girişiminde bulundu.

Bu arada Korkmaz önceki günkü ifadesinde, ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna verdiği cevapta, “Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolar verdi. FBI 50 bin dolar verdi. Oturduğum apartmanı savcılık tuttu, kirasını savcılık ödüyor.” demişti. Korkmaz ayrıca, ABD’ye geldiğinden bu yana hiç çalışmadığını ancak yaptığı çalışma başvurusunda iki hafta önce olumlu yanıt aldığı da açıklamıştı.

Bir dönem Türkiye’de hızlı yükselen FETÖ firarisi Korkmaz, Şubat 2016 girdiği cezaevinden tahliye edildikten sonra ağustos ayında Türkiye’den kaçmış ve 17 Aralık operasyonuna ait belgeleri de beraberinde kaçırmıştı.

 

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.