Noel ve Yılbaşı öncesinde, New York’un kalbinde “terör saldırısı”: 4 yaralı

newyork_otobus_terminali

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – Noel öncesinde, New York’un kalbi sayılan 42. Sokak’taki Otobüs terminalinde bir patlama meydana geldi ve olayda 4 kişi yaralandı. Saldırıyı 27 yaşındaki DAEŞ sempatizanının gerçekleştirdiği bildirildi.

New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD) Manhattan bölgesinde sabah 7:30’ta 42. Sokak’ta üzerinde ve 8. Cadde ile 9. Cadde arasında buluan “Liman İdaresi Otobüs Terminal”nde  (Port Authority Bus Terminal) gerçekleşen patlamada 4 kişinin yaralandığını bildirdi.

Şüphelinin gözaltına alındığını bildiren polis, bu kişinin Bangladeş asıllı 27 yaşındaki Akayed Ullah adlı DAEŞ sempatizani olduğunu kaydetti.

Bu arada, patlamada gözaltına alınan şüphelinin de yaralandığı belirtildi.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda NYPD ve New York İtfaiye Teşkilatı (FDNY) ekipleri sevk edilirken, otobüs terminalinde bulunanlar ile A, C ve E metro hattında bekleyen trenlenlerdeki yolcular tahliye edildi.

Olay nedeniyle tedbir amaçlı 42’inci sokak ile 9’uncu caddede arasını ulaşıma kapatan NYPD, olayın gerçekleştiği bölgeyi bir sokak ilerisinden kordon altına aldı.

Otobüslerin giriş çıkışının da durdurulduğu bölgede dışarda kalan otobüsler uzun bir sıra oluştururken, otobüsler yolcularını terminal dışında indirmeye başladı.

Blasio: “Bu bir terör saldırısı kalkışmasıydı”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio olayı bir cümleyle,  “bu bir terör saldırısı kalkışmasıydı” şeklinde yorumladı.

New York’ta önceki yıllarda da Noel ve Yılbaşı öncesinde Amerikalılara büyük korku veren terör bağlantılı patlamalar meydana gelmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.