Kanada’da Trump’ın Kudüs kararı protesto edildi

toronto_gosteri_kudus_turkishjournal

TORONTO (TURKISHJOURNAL) – Kanada’nın Toronto kentinde ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesinin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.

Trump’ın seçim sözü olarak  verdiği ve iki gün önce aldığı Kudüs kararına tepki olarak dünya çapıda gösteriler devam ediyor.

Toronto’da, başta öğrenci dernekleri, kiliseler, İsrail devleti ve Siyonizme karşı Yahudi grupları ve temsilcileri olmak üzere bir çok kesimden yaklaşık 600 kişi, ABD’nin Toronto Başkonsolosluğu önünde Trump’ın kararına karşı bir araya geldi.

Eyleme katılan göstericiler Trump’ın kararını protesto ederek, Kudüs’ün  İsrail’in baskenti ilan edilmesine şiddetle karşı çıktı.

Torontolular, Trump’ın Kudüs kararına karşı yarın da tepki göstermek için ABD Başkonsolosluğu önünde “Ellerinizi Kudüs’ten Çekin” adlı bir protesto eylemi gerçekleştiriecekler.

“Kudüs Filistin’in Başkentidir” ve “ABD Ortadoğu’dan çekil” gibi yazılı dövizlerin öne çıktığı gösteride eylemciler Türkiye ve Filistin bayrakları taşıdılar.

New York’ta Trump’ı destekleyen Senatör Schumer protesto edildi 

Kuzey Amerika’da Trump’ın Kudüs kararına yönelik ilk protesto, ABD’nin New York kentinde Demokrat Partili Chuck Schumer’in ofisi önünde gerçekleştirildi.

Demokrat Partili olmasına rağmen Trump’ın Kudüs kararına destek veren Yahudi asıllı Senatör  Schumer’e karşı yapılan eylemle başlayan New York’taki gösteriler, Times Square’de binlerce kişinin bir araya geldiği eylemle devam etti.

7. Cadde üzerinde 41. ve 42. sokaklar arasında gerçekleşen eylemde göstericiler büyük bir Filistin bayrağı açarken, “Filistin’e özgürlük” ve “Kudüs Filistin’in Başkentidir” yazılı dövizler taşıdı.

Bir çok farklı kesimden New Yorklunun bir araya geldiği Filistin ile dayanışma gösterisini bastırmak isteyen İsrail’i destekleyen küçük bir grup da karşı eylem gerçekleştirirken, grubun eylemlerinde küfürlü ifadeler kullanması Filistin’i destekleyen New Yorklulardan tepki gördü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.