Halkbank, 2014’te OFAC’a, Sarraf konusunda uyarıda bulunmuş

 – Sarraf-Atilla davasında, Atilla’nın avukatları Halkbank’ın 2014’te OFAC’a Sarraf konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi

– Sarraf, cezaevinde kaldığı sırada bıçaklı saldırıya uğradığını ve bu saldırının itirafçı olduğu gerekçesiyle gerçekleştirildiğini iddia etti 

– Hücre arkadaşı Sarraf hakkında cinsel taciz davası açtı, Sarraf’ın avukatları iddiaya şiddetle karşı çıktı

sarraf_zarrab_ny_mahkeme_necdetyilmaz_turkishjournal (Necdet Yılmaz, Turkishjournal)

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York kentinde görülen “Sarraf-Atilla davası”nda, savunma makamı Halkbank’ın 2014’te OFAC’a Sarraf konusunda uyarıda bulunduğunu bildirirken, davanın itirafçı tanığı Sarraf, cezaevinde kaldığı sırada bıçaklı saldırıya uğradığını ve bu saldırının itirafçı olduğu gerekçesiyle gerçekleştirildiği iddiasında bulundu.

New York’taki davada savunma makamı, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’ne (OFAC) davanın tanığı olarak dinlenen iş adamı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) yaptırımlar listesine alınması uyarısında bulunduğunu bildirdi.

Sabah saatlerinde, davanın hakimi Richard Berman’ın jüriyi duruşma salonuna almadan önceki OFAC’tan gelecek şahitlerle ilgili ön oturumda, Sarraf-Atilla davasının seyrini değiştirecek kritik bilgi ortaya çıktı.

Savunma makamı avukatlarından Victor Rocco, Halkbank’ın, Halkbank’ın Sarraf’ın 2014 yılında yaptırımlar listesine alması için OFAC’a uyarında bulunduğunu ifade etti.

İddia makamı mahkemeye daha önce yaptığı başvuruda, OFAC’tan üç kişinin şahitlik yapacağına ilişkin bir liste verirken Atilla’nın avukatları OFAC’tan emekli bir ismi şahit olarak çağıracaklarını açıklamıştı.

Sarraf’a cinsel taciz davası

Sarraf’ın cezaevinde kaldığı sırada hücre arkadaşı olan siyahi bir Amerikalı, Sarraf’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddiasıyla Sarraf aleyhine dava açtı.  Sarraf’ın avukatları iddialara şiddetle karşı çıktılar.

Sarraf daha önce hakkındaki, cezaevinde rüşvet vererek telefonla ailesiyle konuştuğu ve cezaevine içki ve ilaç soktuğu dahil tüm suçlamaları kabul etmişti.

Sarraf’tan ilginç iddia 

Sarraf mahkemedeki ifadesi sırasında yaptığı bir açıklamada ilginç bir iddiada bulundu. Brooklyn’deki cezaevinde kaldığı sırada bir kişinin bıçaklı saldırısına maruz kaldığını belirten Sarraf, bu kişinin itirafçı olduğu için bu saldırıyı gerçekleştirme talimatıyla bunu yaptığını ileri sürdü.

 

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.