450 milyon dolarlık Da Vinci’nin “Dünyanın Kurtarıcısı” Louvre Abu Dhabi’de

– 450 milyon dolarlık Da Vinci’nin “Dünyanın Kurtarıcısı”nı Suudi Prensi satın aldığı ortay açıktı

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) –  Önceki ay New York’ta yapılan müzayede Leonardo da Vinci’nin Hz İsa’yı tasvir ettiği “Salvator Mundi” (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı 450,3 milyon dolarlık rekor fiyata satılan tablosunu Suudi Arabistan Prensi Bader bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan el-Saud’un aldığı ve eserin Louvre Abu Dhabi’de sergilendiği bildirildi.

Ünlü İtalyan Rönesans dönemi ressam ve bilim insanı da Vinci’nin Dünyanın Kurtarıcısı adlı 500 yıllık tablosu Christie’s Müzayede Evi’nin New York merkezinde 15 Kasım’da düzenlenen açık artırmada sürpriz bir fiyata alıcı bulurken, eseri kimin satın aldığı yaklaşık bir ay sonra ortaya çıktı.

 

Fransa dışında Louvre adıyla açılan ilk müze olan Louvre Abu Dhabi’nin açılışı eserin satışından kısa bir süre yapılırken, eserin rekor fiyata satışının gerçekleştirildiği sırada kimin satın aldığı açıklanmazken, salondaki sanatseverler tarafından ünlü tablonun Abu Dhabi’ye gitmiş olabileceği ileri sürülmüştü.

66 x 45 santimetrelik eser ceviz pano üzerine yağlı boya çalışılan eser kimliği açıklanmayan bir alıcıya 450,3 milyon dolara satılırken, satış tutarı, bugüne kadarki açık artırmalarda bir sanat eseri için ödenen en yüksek tutar olarak tarihe geçti.

Daha önceki müzayedelerde satılan en pahalı eser rekoru 2015’te yine Christie’s tarafından Picasso’nun Cezayir Kadınları adlı tablonun 179.4 milyon dolara Katar’a satılarak kırılmıştı.

16. yüzyılda yaşayan Rönesans ustası Da Vinci’nin 20’den az eseri resmi günümüze kadar gelebilirken, ‘Dünyanın Kurtarıcısı’ tablosunun 1505 yılından sonra yapıldığı tahmin ediliyor.

100 milyon dolardan satışa sunulan tablo 19 dakika süren açık artırmada fiyatı 400 milyon dolara ulaşırken, tüm ücretlerle birlikte eserin satış fiyatı 450,3 milyon dolar olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.