Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı, tüm dünyadan tepki yağdı

WASHINGTON (TURKISHJOURNAL) – ABD Başkanı Donald J. Trump,  seçim sözlerinden birini daha tuttuğunu gösteren, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını” resmen açıkladı.

Başkan Trump Kudüs ile ilgili yeni yaklaşımı nedeniyle Beyaz Saray’da bir toplantı düzenledi.

Trump toplatıdaki konuşmasında, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv’deki büyükelçiliğimizin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, İsrail ile Filistin arasındaki sorunlara yeni bir bakış açısı kazandırmak gerektiğini dile getiren Trump, “ABD’nin Kudüs’ü, resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdığı”nı açıkladı.

Trump 1995 tarihli “Kudüs Yasası”na atıfta bulunarak, yasanın ABD’nin Kudüs’ü İsrail’n başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini de Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma tavsiyesinde bulunduğu hatırlattı.

Trump açıklamasında şunları kaydetti:

“Tüm ABD başkanları 20 yıldan fazla bir süredir bu yasanın gereğini yapmayı ertelediler ve buna gerekçe olarak da barış çabalarını gösterdiler. Şu anda daha önce olmadığı kadar İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir barışa yakınız. Dolayısıyla şu anda Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir.”

‘İki devletli çözümü destekliyoruz”

Konuşmasında iki devletli çözüme karşı olmadığını da belirten Trump, “ABD olarak İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözümü hala destekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bakanlıktan “tedbir aldık” açıklaması

Trump’ın Kudüs açıklaması öncesinde bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Rob Manning da karar dolayısıyla, Pentagon’un Amerikalılar  ve menfaatlerine yönelik tehdit riskini azaltmak için tüm tedbirlerin aldığını belirtti.

Açıklamasında “Tüm ABD elçilik ve konsolosluklarını korumak için Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Bürosu ile yakından çalışıyoruz.” diyen Manning, tüm potansiyel tehdit risklerini azaltmak için ABD muharip komutanlıklarının kendi bölgelerindeki ABD elçilikleri ile yakın temas halinde olduklarını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Guterres: İki devletli çözümden başka bir çözüm yok

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına ilgili olarak “Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla çözülmesi gereken bir konu.” olduğunu belirtti.

Açıklamasında “ki devletli çözümden başka bir çözüm yok” diyen Genel Sekreter Guterres, bunu “Kudüs’ün İsrail ve Filistin’in başkenti olarak bir birini tanıyan barış ve güven içinde yan yana yaşayan iki devlet” şeklinde olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’den kınama

Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı “sorumsuzca” açıklamanın büyük “endişeyle” karşılanarak kınandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ABD yönetimini son derece olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve Kudüs’ün çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne halel getirecek hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.”

AB de kınadı

Dünyanın bir çok bölgesinden sert kınamaya neden olan Trump’ın Kudüs kararı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de sert tepki gösterdi.

AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, Trump’ın Kudüs kararı ile ilgili “bizi tekrar karanlık zamanlara döndürür” açıklamasında bulundu.

Mogherini, dün de ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili açıklamasından dolayı ciddi endişe duyduklarını belirtmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.