Published On: Fri, Dec 1st, 2017

Jüri ve FETÖ etkisi davanın geleceği hakkında endişelere yol açtı

Türk vatandaşı Atilla aleyhine görülen New York’taki davaya firari FETÖcüler izleyici olarak katılıp, bina dışından canlı yayın yaptılar

– Davanın kaderini belirleyecek olan jüri üyelerinden birinin iki gündür uyuklaması, davanın geleceği açısından endişelere neden olurken, Hakim Berman bu üyenin görevine son verdi

– Savcılığın Sarraf sorgulaması, savunma makamının sorgulamasına sıra gelmeden haftaya kaldı. Davaya Sarraf’ın savunma makamının sorularını cevaplamasıyla devam edilecek. Sarraf’ın çapraz sorgulamasının daha haraketli geçmesi beklenirken, FETÖcü firariler de davada iddia makamının tanığı olarak dinlenecek

– Sarraf’ın  Atilla’nın avukatlarının  çapraz sorulamasında, daha önce üzerinde çalıştığı izlenimi veren ifadesindeki kadar rahat olmayacağı bekleniyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin İran’ya uyguladığı yaptırımlarını konu alan Amerikan yasasının çiğnendiği ve ABD Hazinesinin zarara uğratıldığı gerekçesiyle New York’ta tutuklu olarak yargılanan Türk vatandaşı Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasında bir jüri üyesinin iki gündür uyuklaması ve davanın görüldüğü salonun Türkiye’de haklarında tutuklama kararı olan firari FETÖcülerin akınına uğraması ve FETÖcü tanıklar adil yargılamaya karşı tehdit oluştururken, davanın geleceği hakkında endişelere neden oldu.

“New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi”nde Hakim Richard Berman’ın baktığı Atilla davasında savcılığın genç iş adamı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) sorgulanması haftaya sarktı.

Davanın ilk tutuklu sanığı iken savcılıkla yaptığı “suçunu itiraf etme anlaşması”yla (plead guilty)  Atilla’ya karşı tanık sandalyesinde oturan İran asıllı Türk vatandaşı Sarraf çarşamba ve perşembe günlerinden ardından cuma günü de tanık olarak iddia makamının sorularını yanıtladı.

Uyuyan jüri üyesinin görevine son verildi

Sarraf’ın ifadesi sırasında jüri üyelerinden bir tanesinin iki gündür ara ara uyuklaması sonucunda Hakim Berman’ın jüri üyesinin görevine son verdi.

Berman duruşmanın sonunda “Sadece uyuklamıyordu, bildiğin uyuyor gibiydi” açıklamasını yaptı. Görevine son verilen jürinin yerine yedek altı jüri üyesinden biri getirilecek.

Davada iki gündür uyuması, davada karar verecek olan jürinin ciddiyeti, dava üzerindeki FETÖ etkisi kadar yargılama sonucunda adil bir kararın çıkmasına karşı ciddi bir tehdit oluşturduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Jüri sistemi ve “suçunu itiraf” (plead guilty) seçeneği 

ABD yargı sisteminin bir parçası olan jürili yargılamada, jürinin hiçbir hukuk bilgisi olmayan sıradan Amerikan vatandaşlarından seçilmesi ve vatandaşların büyük bir çoğunluğunun dünya gerçeklerinden uzak olmaları bu tür uluslararası davalarda adil kararların verilmesine engel teşkil etme ihtimali bulunuyor. Bu arada, jüri sistemiyle birlikte, Sarraf’ın başvurduğu mahkemenin sanıklara cezalarının azaltılması için sunduğu savcılıkla işbirliği yapıp suçunu itiraf etme (plead guilty) seçeneği, ABD hukuk sistemine karşı yapılan eleştirilerin başında geliyor.

Sarraf bugün de gıda ticaretini anlattı

Önceki günler atlın ticaretine değinen Sarraf, bugünkü ifadesinde altın ticaretinin sonlanmasının ardından “sahte” gıda ticaretine yöneldiklerini ve Dubai üzerinden İran’ın parasının yurt dışına açılarak uluslararası ödemelerinin yapıldığını belirterek şemalarla detaylı bir sunum yaptı.

Savunmanın çapraz sorgulaması haftaya kaldı

Sarraf’ın 3 gün süreceği tahmin edilen duruşmadaki savcılık sorgulaması tamamlanamayarak haftaya sarktı. Savcılık sorugulamasının ardından ifadesine devam edilecek olan Sarraf, savunma makamının çapraz sorgulamasında sorulara cevap verirken, Atilla’nın savunma ekibinden avukat Cathy Fleming, Türkiye’den gelecek tanıklarının ABD’ye gelmeleri halinde tutuklanmayacaklarının garantisi verilmediği için telekonferans ile ifade vereceklerini belirtti.

Bu arada Sarraf’ın, Atilla’nın avukatlarının  çapraz sorulamasında, daha önce üzerinde çalıştığı izlenimi veren savcılığın sorgulamasındaki kadar rahat olamayacağı bekleniyor.

Firariler de tanık olarak dinlenecek

Duruşmaların ilerleyen safhasında mahkemeye çıkması beklenen tanıklar arasında Atilla davasına “Türkiye’den yasa dışı şekilde delil ve belge götürdüğü” tespit edilen FETÖ firarisi eski Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez de bulunuyor. Firari Canıtez’in ile birlikte, Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan eski CHP milletvekili Erdemir de Atilla davasının tanık listesinde yer alıyor. Erdemir’in “Türkiye Programı” uzmanı olarak da görev yaptığı Demokrasileri Savunma Vakfı’nın (FDD) Başkanı Mark Dubowitz ile başkan yardımcısı Jonathan Schanzer’in de duruşmalara bilirkişi olacakları daha önce açıklanmıştı.

Türkiye’de aranan kaçaklar ABD mahkemesinde izleyici koltuğunda

Türkiye’de haklarında tutuklama kararı olan FETÖcü firari gazeteciler Emre Uslu ve Adem Yavuz Arslan ile birlikte eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir gibi yurtdışında her fırsatta Türkiye aleyhine karalamalarda bulunan kaçaklar başta olmak üzere bir çok FETÖcü ABD mahkemesindeki  davaya katılarak izleyici koltuklarını doldurmaya devam ediyorlar.

Jüriye sitkom etkisi

Çoğunluğu Fetöcülerden oluşan grubun, itirafçı Sarraf’ın ifadesi sırasında ara ara adeta sitkomlardaki gülen kalabalığın herkesin gülmesini tetiklemesinde olduğu gibi gülmeleri, mahkemenin ciddiyeti ve Atilla’nın “suçlu veya suçsuz” kararını verecek olan jüri üzerine psikolojik etki sağlama konusunda ciddi tehditlerden biri olarak dikkat çekti.

Firarilerden mahkeme binası önünde Türkiye karşıtı yayın 

İçlerinden Uslu ve Arslan’ın isimli firari gazetecilerin mahkeme binası dışından sosyal medya üzerinden yayın yaparken vatandaşlardan birinin resmini çekmesini, kendisine saldırı olarak değerlendirerek sosyal medya izleyicilerine resminin çekilmesini şikayet ettiği görüldü.

Bu arada, davaya gösterilen yoğun ilgi bugün de devam etti. Bu ilgi, davayı izlemek isteyenlerin saatler öncesinden sıraya girmesine neden olurken, birilerinin Türkiye’nin kaybından menfaat umuduyla mahkeme salonunu doldurmuş olması, en az mahkemede ileri sürülen rüşvet alma gibi suçlamaların doğru olma ihtimali kadar içler acısı bir duruma işaret etti.

Sarraf “tanık koruma programı”yla ABD’de kalabilir

Sarraf’ın alacağı ceza ve yaptığı “suçunu itiraf etme” ve Atilla’ya karşı tanık olmayı kabul etme anlaşma sonucunda alacağı ceza merakla beklenirken, “tanık koruma programı”na alınacağı ve bu nedenle sınır dışı edilmeyeceğ belirtiliyor. Bu arada Sarraf’ın en az bir kaç yıl hapis cezası alması tahmin ediliyor.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>