Published On: Mon, Nov 6th, 2017

Hatay’ın ‘Medeniyetler Korosu’ndan New York’ta ‘barış ve hoşgörü’ konseri

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – Hatay’da 3 semavi din ile 6 mezhebin mensuplarından oluşan, Türkçe, Arapça ve Ermenice ilahiler seslendiren “Medeniyetler Korosu” New York’ta “Barış ve Hoşgörü” konseri verdi.

Hayat’ın “Antakya Medeniyetler Korosu”, ABD konserleri kapsamında New York’taki Smithsonian National Museum of the American Indian Müzesi’nde (Amerika Kızıldereli Müzesi) sahneye çıktı.

ABD için özel oluşturulan 47 kişilik koro, Türk- Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun iş birliğiyle düzenlenen organizasyon kapsamında New York’ta sahne aldı.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, TASC Başkanı Dr. Halil Mutlu, oyuncu Mete Horozoğlu, New York Başkonsolosluk yetkilileri ve bir çok ülkeden diplomatların da bulunduğu kalabalık bir davetli grubunun izlediği konserde, Hatay’da yaşayan farklı dinlere mensup koro üyelerince seslendirilen ilahiler salonu dolduranlardan büyük alkış topladı.

Şefi Yılmaz Özfırat yönetimindeki konserin final bölümünde, “Mustafa Kemal Paşa” ve “İzmir Marşı”na salondaki konukların çoşkuyla eşlik ettiği görüldü.

 

Konserin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, unutulmaz bir konser izlediklerini belirtirken, Antakya Medeniyetler Korosu üyelerine ve Şef Yılmaz Özfırat’a teşekkürlerini iletti.

Şef Özfırat da konserden sonra yaptığı açıklamada kasım ayının sonunda İsrail ve Filistin’de de konser vereceklerini kaydetti.

Etkinliğin başlangıcında ve sonundaki Türkçe konuşmalar, New York’ta kariyerine devam eden genç Türk sanatçısı Temi Hanson’un çevirisiyle salondaki yabancı davetlilere aktarıldı.

Koro, daha önce de ABD Kongresi’nde, BM Genel Kurulu’nda, BM Güvenlik Konseyi’nde ve ABD’nin birçok şehrinde konserler vermişti.

Bu yıl da ABD’nin birkaç eyaletinde konser daveti alan koro 2 Kasım’da Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde de konser verdi. Koro’nun 6-7-8 Kasım’da Washington’da kongre üyeleri ve diğer üst düzey kesime bir film galasında konser verecek.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>