ABD’de Cadılar Bayramı’nda terör saldırısı: 8 ölü

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – New York’ta Cadılar Bayramı’nda Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında gerçekleştirilen saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiği 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Emniyet güçleri, 29 yaşındaki bir erkek şüphelinin inşaat ve ev malzemeleri satan Home Depot firmasına ait bir kamyoneti koşu ve bisiklet yolunda kalabalığın üzerine sürdüğünü ve bir çok kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Yetkililer saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin Florida’nın Tampa kentinden New Jersey’e gelen Özbek asıllı Sayfullo H. Saipov olduğu ve polis tarafından bacağından vurularak etkisiz hale getirildiği açıkladı.

Olayın ardından New York Polis Teşkilatı ekipleri bir çok sokağı ulaşıma kapatırken, olay yerine çok sayıda ambulans sevk etti.

Olayın görgü tanıkları ise New York’un aşağı Manhattan bölgesinde bulunan Stuyvesant Lisesi yakınlarında silah sesleri duyduklarını, bir saldırganın kamyonetiyle okulun yanındaki bisiklet ve koşu yoluna tersten girdiğini dile getirdiler.

Görgü tanıkları ayrıca, Saipov’un aracından inerek elindeki silahla çevreye ateş açtığını ve polisin de ateşe karşılık verdiğini kaydederken, saldırganın elinde silahın boyartop (pintball) tabancası olduğu ortaya çıktı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin 5’nin Arjantinli olduğu açıklanırken, 6 kişi olay yerinde 2 kişi kaldırıldığı hastanede yaşamanı yitirdi. 11 yaralıdan hiçbirinin hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

Saldırıyı DAEŞ için gerçekleştirmiş

Saldırganın araca bıraktığı notta saldırıyı DAEŞ için gerçekleştirdiği açıklandı.

Saldırıyla ilgili soruşturma sürerken, soruşturmaya ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD) Ortak Terörizm Görev Gücü (JTTF) de dahil oldu.

Blasio: alçak bir terör eylemi

Saldırının ardından New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve New York Valisi Andrew Cuomo  ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Belediye Başkanı Blasio toplantıda yaptığı açıklamada saldırıyı “alçak bir terör eylemi” olarak nitelerken, olayda sekiz kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Basın toplantısında, New York özgürlük ve demokrasinin sembolü, etkinlikler planlandığı gibi yapılacak diyen Blasio, New Yorklulara “hayatınızı kaldığınız yerden devam ettirin” çağrısında bulundu.

Olayın terörle bağlantısı bulunduğunu bildiren Blasio, bunun büyük bir terör planının sonucunda gerçekleştirildiği konusunda henüz bir kanıt bulunmadığını ve yanlız kurt eylemi olabileceğini dile getirirken, olayla ilgili ABD başkanı Donal Trump’a bilgi verildiğini kaydetti.

Trump: Hasta ve dengesiz tarafından gerçekleştirilen bir saldırı

Başkan Trump da twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Görünen o ki New York’ta bir başka hasta ve dengesiz tarafından gerçekleştirilen bir saldırı. Emniyet güçleri olayı yakından takip ediyor. ABD’DE OLAMAZ” ifadelerini kullandı.

Trump daha sonraki mesajında ise “DEAŞ’ı, Orta Doğu’da ya da başka bir yerde yenilgiye uğratmamızın ardından, ülkemize girmesine ya da geri dönmesine izin vermemeliyiz. YETER!” ifadelerine yer verdi.

BM Genel Stekreteri Guterres: Kalbimiz New Yorklularla

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres da saldırı nedeniyle yaptığı açıklamada, “kalbimiz büyük ev sahibi kentimizin halkıyla; bugün BM Genel Merkezi’ndeki hepimiz New Yorklularlayız” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric de BM Genel Sekreteri Guterres’in saldırı nedeniyle şaşkın olduğu ve derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Guterres kurbanların ailelerine başsağlığı dileğinde bulunurken, yaralılara acil şifalar diledi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.